| qRandyOrton a întrebat:

as avea o problema nu stiu daca este adevarat sau nu, am auzit ca daca rupi alunita de pe corp faci cancer.

Este adevarat?\ happy|

Funda.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

O singură dată din greșeală, e relativ ok, dar dacă o rupi în repetate rânduri, riști dezvoltarea ei în cancer.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Traumatizarea REPETATA a alunitelor le poate determina malignizarea. O singura traumatizare nu duce la cancer

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să nu le rupi, să le traumatizezi, un control dermatologic este bine venit.
Dacă o aluniță își schimbă forma, culoarea mergi de urgență la medic, poate fi debutul unui cancer de piele.
Ai grijă.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Este adevarat ca anumite alunite sunt canceroase dar nu toate, de aceea nu e bine sa le rupi

| relian a răspuns:

Alunitele nu ai cum sa le rupi.Probabil tu vorbesti de acele excrescente, pai alea nu stiu daca sint alunite.Alunite sint acele puncte negre sau maronii de sub piele.Astea ce spui tu sint escrescente ce cresc pe piele si intr-adevar nu se recomanda sa le rupi.Acum daca ai rupe nu stiu daca patesti ce spui.Insa nu rezolvi nimic pentru ca se face la loc.Cu alte cuvinte aceste escrescente pe care oamenii le numesc impropiu alunite ca altfel suna naspa sint chestii canceroase, ca de aia apar iar la loc.Dar este o forma de cancer benigna, deci nu mori.Insa nu stiu daca cumva ai rupe repetat ce ai pati.In nici un caz nu recomanda nimeni chestia asta.Nici nu stiu daca un medic sar baga sa ti le extirpe.Chiar cum se numesc aceste escrescente? Am fost tentat sa spun neg dar negul este altceva.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Why don't you ask your doctor?