| maniacutz2003 a întrebat:

Este adevarat ca daca rupi o "alunita" de pe corp faci cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă v-aţi zgâriat sau v-aţi rupt din greşeală o aluniţă, mergeţi la un consult dermatologic în maximum 2-3 zile de la incident, aceasta fiind considerată o urgenţă medicală.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt sanse, nu e o certitudine. E bine sa-ti faci un control dermatologic ca sa fii sigura.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Daca rupi o alunita de pe corp cresc sansele ca aceasta sa devina cancerigena. Iar asta nu inseamna neaparat ca vei face cancer. Totusi este bine sa o tii sub observatie o luna, doua pentru a vedea cum se vindeca. Daca se infecteaza, se inroseste, te mananca, isi schimba culoarea sau incepe sa capete o alta forma, atunci este bine sa mergi la doctor pentru o investigatie mai amanuntita. Daca nu se intampla nimic cu ea, atunci nu este cazul sa te ingrijorezi.

| octav005 a răspuns:

Asa se spune. dar nu stim daca poate este adevarat. dar nu incerca asa ceva.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Alunitele sunt maligne si benigne si unele pod da cancer altele nu

https://www.google.ro/......ps?/search

| dermdoc a răspuns:

Sansele ca o alunita (nev pigmentar) sa se transforme in cancer de piele in urma unui traumatism local unic sunt extrem de mici. Daca traumatismele sunt insa mici si repetate (frecare de chilot, sutien, etc) atunci sansele de malignizare cresc considerabil. Pentru linistea dumneavoastra va recomand totusi sa mergeti la dermatolog pentru o dermatoscopie. Mai multe informatii despre alunite si dermatoscopie aici:

http://primoderm.ro/uncategorized/dermatoscopia/
http://primoderm.ro/articole/nevii-sau-alunitele/

| KillerMDFK a răspuns:

Cancer nu faci dar daca o rupi pofi face infectie happy_