| UliseOdiseu a întrebat:

Este bine sa te masturbezi? Cat de sanatos este? Cat de des ar trebui sa te masturbezi? E buna o abstinenta indelingata? Ce s-ar intampla daca m-as abtine mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicii si psihologii au ajuns la concluzia ca masturbarea este normala in adolescenta si duca la o cunoastere a corpului si la o pregatire pentru viata sexuala ulterioara. Nu determina probleme de sanatate fizica indiferent de frecventa, etc. In schimb, abuzul de masturbare determina probleme de potenta la barbati (scaderea libidoului, ejaculare precoce, imposibilitatea ejacularii, imposibilitatea mentinerii erectiei pentru penetrare) si probleme de orgasm la femeie (incapacitatea ed a avea orgasm vaginal, scaderea libidoului, frigiditate). Subliniez, astea apar doar in cazul abuzului.
De obicei baietii incep undeva dupa varsta de 15 ani, in timp ce fetele incep putin inainte, sau in jur de 15 ani. Se accepta ca un ritm normal de masturbare este de maxim 2-3 episoade pe saptamana, dar adolescentii normali pot avea lungi perioade in care nu se masturbeaza din cauza ca sunt prea ocupati/obositi si nu simt, in aceste perioade, dependenta. Nu s-ar intampla absolut nimic daca te-ai abtine mult. Sunt adolescenti care s-au masturbat doar de cateva ori in viata lor, cu pauze lungi si sunt perfect normali. Abstinenta nu da absolut nici o problema reala.

| UliseOdiseu explică (pentru Brigaela):

Eu la 3-4 zile dar o fac de mai multe ori in acea zi. O fi bine?! straight face

| Brigaela a răspuns (pentru UliseOdiseu):

Nu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Brigaela):

Daca renunt la masturbare definitiv e vreo problema?
15 ani...varsta.

| Brigaela a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu e nici o problema, dar va fi greu sa renunti, mai ales ca esti exact la varsta la care cei mai multi baieti incep sa se masturbeze

| IMC90 a răspuns:

Avand in vedere ca reptilienii formau o civilizatie ce astazi se releva la nivel spiritual prin puterea mass-mediei de a hipnotiza pe oricine, iti induc la nivel de aura energetica faptul ca masturbarea este un subiect tabu, nu ceva natural si pe care-l practica fiecare om de pe planeta asta. Te bombardeaza acum energetic precum Moise l-a bombardat pe Iernorin Valaoteanu in Galea Galileei.

| Updew a răspuns:

Cati ani ai? Masturbarea este o necesitate fizica. Mai grav este sa nu o faci happy
Oricum, obisnuieste-te. O vei face toata viata tawinking

| GabrielCIG a răspuns:

Nu e bine sa te masturbezi
Am auzit ca e destul de sanatos, dar sa nu dai in dependenta ca un disperat laughing
Nu prea des...
Nu e buna deloc
Nimic, asta inseamna ca ai o vointa puternica

| JellyBean a răspuns:

Da este bine sa te masturbezi,este sanatos devedit de multi medici,ar trebui sa te masturbezi de doua ori pe saptamana sau trei, dar sa devina o obisnuinta si sa devii dependent ca nu e bine deloc, Daca te-ai abtine nu ar nimic rau, dar macar o masturbare la o luna, merge

Funda?big grin

| Robert_Iriminescu_1996 a răspuns:

Nu nu e bine sa te masturbezi desi e sanatos e pacat!