| IuliaaD a întrebat:

Este normal ca ciclul sa se modifice dupa inceprea vietii sexuale? adica am inceput o cam de 4 luni si luna trecuta mi a venit mai putin decat de obicei dar ca durata a durat normal adica 5-6 zile iar acum mi a venit pe 2 seara si cred ca maine o sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e normal. Discuta problema cu ginecologul la care ai fost la consultatie in luna după inceperea vietii sexuale

| IuliaaD explică (pentru Brigaela):

Si eu stiam ca ciclul se schimba cel putin la inceput, dar care ar putea fi problemele?

| Brigaela a răspuns (pentru IuliaaD):

Din punct de vedere medical, daca o femeie isi incepe viata sexuala normal, adica dupa 18 ani si fara sa fie victima unui viol, nu va suferi nici o schimbare a menstruatiei. Problemele pot fi multe, incepand cu o varsta prea mica si suferinta genitala si terminand cu dereglari hormonale. Oricum, ca femeie activa sexual, trebuie sa mergi la ginecolog la orice semnal de alarma, nu poti accepta schimbari majore fara sa investighezi cauza

| RareşTPUro a răspuns:

Da, asa se intampla cand iti incepi viata sexuala. La orice fata se schimba data menstruatiei dupa inceperea vietii sexuale. Deseori, dupa inceperea vietii sexuale, ciclul mestrual sufera mici modificari. Nu este motiv de framantari daca intarzie doar cateva zile... dar, daca vezi ca intarzie mai mult, mergi la ginecolog. Pentru siguranta ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguta,e normal si eu patesc la fel, inca astept sa imi vina. Deci trecem prin aceeasi situatie.:*

| IuliaaD explică:

Sunt 2 pareri diferite aici nici nu stiu ce sa credlaughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IuliaaD):

Asculta sfatul D-nei Doctor Brigaela