| Corina_7756 a întrebat:

[Funda]Buna azi am fost la medic si mi s-a spus ca am varicela, dar doctorul nu mi-a zis nimic gen :medicamente, ce am voie sa fac si ce nu, cat dureaza si etc.Ati putea sa imi dati si mie niste sfaturi in legatura cu varicela! Multumesc:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Buna.La varicela nu se iese din casa DELOC pana nu cad bubitele, nu trebuie sa le scarpini pentru ca raman urme definitive, cicatrici.Medicamente in nici un caz deloc pentru ca faci un alt tip de virus numit Reye, si atunci vei avea 2 boli.Sa nu faci sport, miscari ce suprasolicita corpul, sa nu faci dus ca nu e indicat.Sa nu intri in contact cu aerul pentru ca virusul se dezvolta la aer.Si.dureaza aprox. 2 saptamani.Deci stai acasa 2 saptamani, nu iesi nici la magazin macar, iar cel mai indicat e sa nu iti vina nici un musafir, pentru ca boala se ia prin cale aeriana.
O zi buna.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iei nici un medicament, ai voie sa stai numai in casa timp de 14 zile, trebuie sa mananci, mai ales in primele zile, cat mai usor si mai natural.

| tiriboxi a răspuns:

Buna Corina. in cazul tau recomandarea mea este sa stai o perioada de 14 zile izolata acasa si sa consumi suc de noni tahitian imbunatateste capacitatea de aparare a orgnismului contacteaza-ma la tiriboxi@gmail.com,tel0765948501

| zambethツ a răspuns:

Varicela dureaza intre 7 si 10 zile la copii dar are o perioada mai mare la adulti.Incepe la 2 zile dupa aparitia veziculelor pe piele si dureaza pana cand se acopera de cruste.
Nu se prescriu antibiotice pentru tratarea varsatului de vant deoarece aceasta boala este cauzata de un virus.Antibioticele se administreaza doar in cazul in care copilul dezvolta o infectie secundara de natura microbiana.Copiii si celelalte persoane care fac boala si au un sistem imunitar slabit au nevoie de un tratament antiviral (acyclovir).
De obicei, tratamentul care se da la domiciliu este orientat pentru usurarea mancarimii si pentru scaderea febrei. Pentru mancarimi se pot folosi comprese umede sau bai racoroase, la fiecare 3 sau 4 ore in primele zile. Baile cu fierturi de cereale (Aveeno) pot ajuta. Baile nu raspandesc varicela. Tamponati corpul (nu frecati) pentru a-l usca.
Eruptia din interiorul gurii poate provoca dificultati la mancare. Administrati fluide racoroase si usoare, mancare pasata. Evitati orice mancare sau bautura care contine acizi cum ar fi sucul de portocale si in special sarea. Durerea din gura poate fi usurata cu ajutorul acetaminophenului (Tylenol).
Veziculele din zona genitala pot fi dureroase. Se pot aplica cremele anestezice care atenueaza durerile.
Pentru reducerea febrei se utilizeaza o medicatie fara aspirina, cum ar fi acetaminophenul (Tylenol). Aspirina nu se foloseste la copii cu varicela sau alte infectii virale deoarece poate cauza sindromul Reye.