| IonutPetre12 a întrebat:

Am fost internat cu un furuncul. Dupa ce am plecat doctorul mi-a spus ca pastrez igiena, acum am varicela si nu am voie sa ma spal.Pe langa asta mi-a aparut alt furuncul tot prin zona inghinala(de fapt il aveam de mai demult, doar ca acum s-a umflat).Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a spus baiete ca nu ai voie sa te speli?
Nu ai voie sa iesi afara, ca esti contagios, dar de saplat trebuie sa te speli, ca apa calda si sapunul nu te racesc!
Pune mana si spala-te ca de aceea esti plin de furuncule, in loc sa cureti mizeria de pe corp, tu o inabusi si o extinzi?!

| IonutPetre12 explică (pentru Violleta2022):

Peste tot pe net pe unde m-am uitat scria ca daca ma spal se sparg bubele astea si raman semne pe viata

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Atata vreme cat nu bagi unghiile in ele, nu se sparge nimic.
Iar dupa cum ai constatat si tu, nespalandu-te se intinde infectia si apar mai multe furuncule.
Schimba lenjeria de pat, pijamaua, chilotii, zilnic, iar daca ai furuncul, chiar de 2 ori pe zi, schimba si pansamentele tot.

| Holiday a răspuns:

Nu te lua dupa baba asta nebuna, de Ioneasca zic, intr-adevar nu e bine sa te speli ca se inmoaie bubele, le cade coaja si iti raman semne. Dar poti pastra igiena local in jurul furunculului respectiv. Adica te speli doat in zona aia cu apa, putin sapun, limpezesti si gata.

| Marbea a răspuns:

Furunculul apare de la infectie in organism, trebuie mers la medic sa ti-l scoata ca altfel nu scapi de ele. Eu am facut furunculi dupa ce am nascut si am mers la doctor dar mi-a fost frica sa mi-l scoata, asa ca am luat antibiotice, creme locale dar nu trecea mult si aparea altul. Dupa o vreme nu am mai facut decat dupa multi ani am facut la axila si am mers si mi l-a scos ca nu puteam sa tin bratul apropiat. Asa ca iti recomand daca face cap sa mergi sa ti-l extraga!

| mariusalex2019 a răspuns:

Te speli incet cu un burete umed, nu faci baie sa te baltacesti faci un dus mic cu un burete umed, si da trebui sa ai grija cand te speli