| IrinaaIrr a întrebat:

FUNDA! Ma doare in partea dreapta si stanga jos, st cam constipata si inainte sa fac ma doare rau in partile alea. Marti si miercuri mi-a fost greata incontinuu, am fost in urgenta si au zis ca am colica abdominala. Urm 2 zile am fost constipata si ma durea in dreapta jos. Ieri ma durea in dreapta jos cam rau si tot piciorul si cu sold. Dupa ce am facut nu ma mai durut si m-am simtit bine, asta fiind aseara. Tot aseara m-am trezit din somn si simteam ca strange cineva de stomac, si ma cam durea in dreapta jos dar si in stanga. Pana la urma am facut, am luat un aulin si mi-a trecut. Azi de dim ma mai doare dar nu chiar asa.
Mentionez ca am fost de 2 ori in urgenta, au zis ca nu e apendicita iar a a2a oara cand am fost au zis ca am anexita iar pe reteta au scris cistita acuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

S-au hotărât cu diagnosticul?!
Te-au consultat pur şi simplu sau ai fost la un ecograf? Dacă nu ai fost la ecograf, îţi recomand să te duci cât mai repede. Aşa se poate vedea mai uşor dacă e anexită sau nu...

| teodora200004 a răspuns:

Sigur ai apendicita.....si eu am avut cam aceleasi simptome si nici nu s-au uitat bine la mine si au zis ca am apendicita happy Eu zic sa faci o ecografie, sa te internezi, sa vada cum evoluezi. Eu cand m-am operat de apendicita, acum 2 luni am avut aceste simptome: Mi-era greata, ma durea piciorul drept cu tot cu sold si imi amortea, ma durea burta ingrozitor, eram constipata si daca voiam a fac ma durea si mai rau burta; ma intepa cateodata in partea dreapta.Pe mine a inceput sa ma intepe in partea dreapta de marti seara, am zis ca nu-i nimic, pentru ca m-a mai durut si nu am avut nimic. Dar dimineata m-am trezit cu o greata in mine, constipatie dureride burta si de picior si eram foarte palida. Mama a zis ca sa merg la scoala. La scoala tot asa ma simteam. La ora a5a domana profesoara de muzica m-a intrebat ce am de am fata asta si i-am zis ce ma doare si a zis c am apendicita. Mama a sunat la salvare, a vebit salvarea, omul de acolo mi-a apasat pe burta, eu nu l-am lasat pentru ca ma durea.laughing La urgente m-a apasat un chirurg pe burta si a zis sa raman ca a doua zi ma opereaza. sad Dupa ce m-am dus in salon nu ma mai durea nimic, dar recunosc ca in acea nopate n-am dormit deloc pentru ca mi-a fost frica sa nu dau in peritonita laughing Dimineata la ora 10 m-a operat. Operatia nu stiu dac a durat mai mult de 10 minute rolling on the floor [depinde de cat de grav e ]. Daca tot te doare, mai suna la urgente si spune-le sa-ti faca ecografie, sa-ti apese pe burta, sa-ti faca ceva pentru ca, la o saptamana dupa mine s-a operat un coleg si el a dat in peritonita si era sa faca septicemie sad Nue de joaca cu apendicita asta...multi au murit din cauza ei numai cand m-am operat eu am auzit ca au murit doua fete sad

| Zumber a răspuns:

Sigur poti avea apendicita.