Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am 18 ani si am dintii de sus cam strambi. Nu e cine stie ce, dar dentista mi-a spus ca s-ar aseza frumos daca as purta un aparat dentar.Ma gandesc cu groaza la un aparat clasic care se vede.Ce alternative am? Operatie? As purta aparat dentar mobil dar e prea tarziu, nu? Cel invizibil stiu ca e foarte scump.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce ar fi ceva rusinos sau urat sa ai aparat dentar? Pana la urma e spre binele tau. Dar stai mai important e cum arati. Scuze.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Habar nu ai cat te mutlte va avantaja aparatul dentar, o sa ai o dantura exceptionala dupa ce il dai joswinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, as da funda fiecaruia in parte! M-am hotarat si-mi voi pune in curand un aparat dentar metalic fix.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt din Iasi.Si apropo, 1999 lei pentru aparat metalic pe o singura arcada e prea mult.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu e niciodata tarziu. Dar cu cat e mai tarziu, cu atat dureaza mai mult. Alternativele nu exista. Operatia implica practic implant dentar, adica ti-i scoate si pune altii si asta te costa de n-ai cifre la tine s-o exprimi numeric.

| dianainsta01 a răspuns:

Eu zic sa merita 100%. Si fratele meu a avut aceeasi problema, nu si l.a purtat cand era mic, iar apoi si.a pus pe la 20 ani. Gandeste-te ca sunt doar 2-3 ani din viata ta e si e mult mai bine sa stai cu el atat decat sa sa ii ai strambi tot restul vietii. Sunt o multime de persone care isi pun mult mai tarziu aparat, deja nu mai e ceva iesit din comun deci nu cred ca va fi o problema nici in cazul tau. Gandeste-te ce dantura frumoasa vei avea dupa si cum o vor complimenta toti. Sper ca te.am ajutat :*

| ReZiSTorr a răspuns:

Si eu port aparat dentar de 1 an si 8 luni, aveam un canin chiar dupa prima masea, iar la inceput nu am prea acceptat ideea, dar dupa 1 an s-a vazut diferenta foarte mare, e aproape la loc caninul

| DarkRevenge a răspuns:

Si eu am avut aparat dentar, nu se vede.E mai bine sa porti aparat dentar, decat mai tarziu sa rada lumea de tinehappy.

| Venusgirl a răspuns:

Aveam si eu un dinte strimb. m-am adresat la dentist si acela mi-a spus sa-i fac masaj, adica in fiecare zi cind n-am ce face sa-l imping unde trebuie)

de exemplu, dintele meu era prea ridicat de ceilalti dinti si statea cu muchia (sa zic asa) intro parte.

de atunci.de fiecare data cind n-aveam ce face sau ma uitam la televizor, filme, etc. masam dintele, adica il impingeam in jos si ii indreptam muchia. sa stii ca a mers. acum am dintele in rind cu ceilalti(^_^)

totusi cind ii faci masaj trebuie sa masezi mai tare gingia. incearca sa-l indrepti pe toata suprafata, de la radacina (adica de la gingie) pina unde e zona cu probleme.

funda?!(^_^)

| gGrigore a răspuns:

Sall, eu am aparat dentar, am 14 ani, dinții nu erau cine știe ce strimbi, dar acum sunt foarte drepți.
Operație? Din cate îmi aduc aminte nu mia făcut nici o injecție, miau lipit apoi nu stiu ce A mai făcut si gata, iar acum in fiecare luna ma duc la dentist (la control)
Eu am sus si jos, de la început mi-a pus sus, iar apoi peste jumate de an jos.am dat pe ambele 900 de euro.

| alexcatana a răspuns:

NU este niciodata prea tarziu, da conteaza varsta si timpul, rezultatele nu vor fii aceleasi, dar dorim progres nu perfectiune.

| BereCalda a răspuns:

Da,poarta aparat, o sa-ti faca dintii de nota 10 si cand o sa mai cresti o sa vezi ce bine face happy Si nu e scump neaparat cel invizibil de noapte, eu am avut deala si am dat 300 lei.

| Unforgettable23 a răspuns:

Salut. Nu este o rusine sa ai dintii strambi si sa porti aparat. Intr-adevar, o data cu varsta mai inaintata dintii se aseaza mai greu. Eu am 14 ani, port aparat dentar si sus si jos si este de tip FIX. Nu se poate misca. Insa, acest aparat te costa in jur de 1300 lei pe o singura parte(adica sus sau jos, deci in total 2600lei daca e nevoie in ambele parti). Daca ai nevoie doar de partea te sus, te duce la 1300 lei aparatul dentar fix. Cel mobil este mai ieftin, dar nu e cazul acum + vreo 50 lei sedinta pe luna. Deci, cel mai bine este sa intrebi un ortodont de situatia ta.

P.S: Aparatul acela "invizibil" este transparent si intr-adevar costa 2000 lei / arcada( un singur aparat sus sau jos).

| Heisen10 a răspuns:

Salut,
Sa stii ca daca porti un aparat dentar nu este mare tragedie, sunt multe vedete care poarta acest aparat Miley Cyrus, cat si Lora de la noi si multi altii.
In legatura cu celelalte intrebari incearca sa mai intrebi un dentist/ dentistă.
Nu îți știu exact situația pentru ați spune dacă e prea târziu.

| RalluCuSclipici a răspuns:

Exista si aparat de noapte, sau acela pe care il poti da jos, oricum e un accesoriu cute, nu toate sunt badarane si nu vei arata clar a tocilara! eu zic sa iti pui daca nu iti place aspectul dintilor big grin

| realTmod a răspuns:

Eu cred ca nu o sa mori cu acel clasic...si dupa un timp o sa ai dintii frumosi.Si un plus economisesti bani.

| luciancostan a răspuns:

Sunt aparate dentare din cauciuc cred laughing costa cam 3 milioane 500 dar nu trebuie sa il porti tot timpul doar cand esti acasa sau asawinking a purtat si un prieten si a functionat funda?

| ZeroWhite a răspuns:

Bună, eu am aparat dentar fix.Il am de 5 luni si pot spune că m-a ajutat enorm, nu este o rușine, pe mine uni oameni chiar mă admiră pentru tarie... Dacă chiar să ai un zambet de milioane (nu doar la figurat laughing ) iți recomand aparatul dentar fix deoarece la varsta ta diniti se inderaptă mai greu ( deoarece eu infipt deja radacinile ).La aparatul dentar mobil nu ai șanse, se pune (recomandat ) pana in 12 ani... Oricum baftă la luarea deciziei!

| IrinaAnonima a răspuns:

Poti sa iti pui aparat dentar, te acomodezi cu el si in plus daca cineva rade de tine zambeste pentru ca nu toti au sanse sa isi corecteze dantura, este foarte scump, si eu am avut (8 luni) si aparatul dentar este o moda; nu iti fie frica happy sper ca am ajutat! funda? happy

| IrinaAnonima a răspuns:

M-ai bine ti-ai pune

| alex123454321 a răspuns:

Mai nou se deconteaza 30% din costul celui invizibil.

| Andriutzadeea a răspuns:

Din cand in cand mai apasa pe ei ca sa se indrepte cu timpul, asta desigur daca nu e gravdar, dar daca e sa stii ca nu este asa de rau aparatul dentar!

| jdjjdjdjdjjdj a răspuns:

Nu e nici o rusine este chiar frumos sa porti aparat dentar ca sa ai si tu dinti ca ceilanti oamnei nu stiu ce sa zis happy puppy dog eyes

| SoKaRdE a răspuns:

O sa mori.

| ApLauZe a răspuns:

Incearca sa strangi bani pentru cel invizibil, daca nu, rezista un timp cu cel clasic. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| GeaninaGeany a răspuns:

Ar trebui sa porti deoarece dupa ce o sa ti-l dai jos nu vei regreta.Cum e proverbul acela ''Baba sufera la frumusete.''
Chiar si eu port!