| zitiala a întrebat:

Hei. Curand am sa merg la un control ginecologic din cauza ca nu mi se regleaza menstruatia. Am 15 ani, nu am avut inca un contact sexual, deci se va uita oare in y? Sper ca nu pentru ca sunt o persoana foarte rsinoasa >_< cum ar trebui sa ma pregatesc? :]]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Depinde de gravitatea simtomelor tale.
Daca esti virgina, nu are de ce sa se uite in cutiuta ta.
Si chiar daca s-ar uita, crezi ca ar fi ceva strigator?
Nu nu..pentru sanatatea voastra trebuie sa acceptam ca si nedicul face parte din viata noastra..fie ca ne dorim ori ba.
Nu iti fie rusine si fa ceea ce trebuie sa faci sa fie bine
O zi bunahappy

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ba da, normal ca se uita, de aia e ginecolog. Nu vad de ce iti este rusine, e femeie la fel ca tine, are ce ai si tu si-n plus vede altele ca tine mereu.

| Radu284 a răspuns:

In y? Pe bune? Nu poti zice si tu pasarica, vagin, etc?

In general, la ginecolog trebuie sa se uite in "y". Si eventual sa bage chestii acolo (pentru ecografii, daca e nevoie).

| EnvyU a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti pentru ca ginecologul va face parte din viata ta, pentru o femeie este mult mai important sa faca verificari cel putin odata sau doua ori pe an. Si baietii patesc ceva de genu la un moment dat, cand eram pe la 13-14 ani m-am dus, cred ca la endocrinologie, si m-a verificat o doctora la penis, a fost foarte naspa dar totul a decurs rapid si foarte serios asa ca stai linistita ca nu o sa te dezvirgineze.