| Pufosenyeee a întrebat:

Hei. Dau funda urgent. Sambata mi-am bagat in ureche un expander de 4mm (l-am bagat direct in gaura normala), pe moment nu m-am gandit sa il sterilizez, iar de ieri am facut o infectie foarte nasoala. Lobul urechii se simte tare si am urechea umflata. In afara de betadina, ce pot sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu stim ce ti-ai bagat in ureche, nu am habar ce este expander, sau la ce spui tu expander.
In al doilea rand, orice obiect bagat in ureche poate sa-ti raneasca sau sparga timpanul si sa te lase surd pe veci, ca atare, nu ai voie sa bagi obiecte tari in ureche.
Te speli normal si te stergi cu prosopul, dar nu bagi nimic in ureche.
Infectiile apar in general, de la bacterii care cresc in ureche.
Daca ti-ai afactat urechea cu ceea ce ti-ai bagat in ureche, mergi de urgenta la medicul ORL-ist sa te consulte si sa vada cat rau ti-ai provocat cu ceea ce ai bagat in ureche.
Poate era bine sa fii intrebat inainte, un parinte sau un frate mai mare, daca este bine sa bagi obiecte in ureche.
Acum, urgenat la medic pana nu iti este afectat auzul si timpanul.

| Parker_Kip_1997 a răspuns:

Stiu pe cineva care parca a patit, si a folosit nu stiu ce crema.
Mergi urgent la medic, el o sa stie ce sa faca.

| Candrea_Elvira_1988 a răspuns:

Poti folosi Baneocin unguent x 2/zi. daca in 3 zile nu se vede nici o imbunatatire urgent la medic.