| Alllllexandra a întrebat:

Hei...Deci am o problema. De fiecare data cand vin de la scoala, pe drum mi'e ok. Cand ajung mai aproape de casa, chiar daca e frig afara incepe sa imi fie foarte cald si sa transpir, nu obosesc, nu e asta. Fac si sport, sunt o persoana activa dar cand ajung mai aproape de casa, nu stiu, parca am un atac de panica (nu am probleme in familie). In momentul acela nici parul nu mi'l suport, e cret si lung. Cum ajung acasa imi prind parul intr'un coc si ma bag in dus, parca mor daca mai stau in aceleasi haine. Deci e cea mai naspa senzatie, transpiratie si frig in acelasi timp, si sora mea avea problema asta dar si'a luat un deodorant (a platit 100 lei pe el). Mi'as lua si eu dar sunt foarte sensibila la deodorante..folosesc fara alcool si fara parabeni acum, altfel ma irit. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz singura alternativa este sa continui sa faci dus pentru a fi fresh mereu. Sa nu crezi un spray chiar si foarte scump mascheaza sau indeparteaza in totalitate mirosul deranjant, neplacut.

| Alllllexandra explică (pentru corbulalbrosu):

Faza e ca transpiratia mea nu are miros. Pur si simplu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alllllexandra):

Transpiratia este un proces fiziologic normal. Prin transpiratie se elimina toxinele din organism. Hiperhidroza (transpiratia abundenta) este o afectiune medicala care apare de obicei in copilarie sau adolescenta. Intreaga suprafata a tegumentului poate fi afectata, dar cel mai frecvent se observa modificari la nivelul axilei, palmelor, talpi, spate, fata, degete, scalp, etc.)Este o afectiune, de obicei, ereditara si te poate afecta functional si emotional.Pentru tratarea eficienta se poate folosi DrySol Extra Strength Lichid care este un antiperspirant folosit pentru tratarea problemelor de transpiratie in exces

| Alllllexandra explică (pentru corbulalbrosu):

E cam scump. Mie mi s-a parut anormal cand soramea a dat 100 lei pe al ei.

| danay72 a răspuns:

Mergi la medic si spune-i ce simti.El iti poate da cele mai bune sfaturi.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Transpiratia e cea mai mica problema. Ar trebui sa consulti un medic in legatura cu aceasta situatie. Nu e deloc normala.

| Alllllexandra explică (pentru RedheadOnTheRun):

Nu vreau sa merg la doctor.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Alllllexandra):

De ce? Nu e nimic rau, sa cauti ajutor profesional in situatia ta, e absolut normal. Pe tine te deranjeaza doar transpiratia? Atunci incearca deodorantul acela si vezi daca te ajuta. Cu siguranta problemele emotionale vor persista, dar daca tie ti se pare ok, eu iti urez succes happy

| Alllllexandra explică (pentru RedheadOnTheRun):

Nu pot sa incerc deodorantul ala, am mentionat. Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat