| UnNumeOarecare234213 a întrebat:

Hei! Marti am fost operata de ampendicita si joi am fost externata.M am băgat in gura leului si am mers cu o prietena la McDonald's ca sa manance.Nu am rezistat tentatiei si am mâncat un mcc puisor.Dar si miercuri am mâncat un iaurt cu fructe de pădure iar joi am mâncat cartofi la cuptor si piept de pui la grătar.A si am băut si 2 cafele frappe(asta joi si vineri). Pana in prezent sunt perfect ok, nu mai am dureri decât atunci când urinez.Pot sa patesc ceva dacă pana in prezent nu au apărut complicatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In 2 zile te-a externat?:-o a fost o operatie cu laser? ca altfel nu imi explic.
In fine, ti-ai fortat norocul si ai putea avea probleme, dupa operatie este indicat sa bei ceaiuri si supa strecurata hranitoare.
Mai bine te-ai duce sa te vada medicul care te-a operat sa vezi daca sunt probleme pe care tu nu le vezi.
Ai grija de tine si nu forta nota...
O zi buna happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai grija! Nu te juca cu sanatatea. O noua operatie se poate face dar cu o gaura mai mare ce va duce la un aspect inestetic.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Saptamana trecuta te-ai operat? Sau cand? In mod normal dupa operatie, se tine un regim. Eu din cate imi amintesc mancam supa strecurata, ceaiuri, suc fara acid si dupa cateva zile piure de cartofi sau legume. Nu aveam voie muraturi, mancare grasa si asa mai departe. Nu cred ca e bine deloc. Nu mai manca atatea prostii, incearca sa te abtii si mergi la medic, macar suna-l.

| doctorandus a răspuns:

In general trebuie sa tii regim o perioada daca asa iti cere medicul. Dar din moment ce nu s-a intamplat nimic grav inseamna ca ai avut noroc de data asta. Nu-ti forta norocul.

| Oana92 a răspuns:

Stai asa ca nu pricep. Tu marti ai fost operata si joi, adica la doua zile dupa ai mancat cartofi la cuptor si piept de pui la gratar si miercuri, in spital fiind ai mancat iaurt cu fructe? Draga mea, eu cand m-am operat de apendicita am baut doar ceai in a2a zi dupa operatie, apoi supa goala inca doua zile si inca 2 saptamani am tinut regim. Este imposibil ca la o zi dupa operatie sa ai voie sa mananci asa mancare grea. Ori minti ori medicii care te-au ingrijit ar trebui efectiv bagati in puscarie!

| UnNumeOarecare234213 explică (pentru Oana92):

Chirurgul care m-a operat clar nu mi-a dat voie sa mananc dar totusi am mancat fara stirea si clar fara aprobarea lui.Ieri am fost la schimbat bandajul si s-a uitat la operatie a zis ca e ok.Nu imi mai fortez norocul.cine stie ce mai pot pati

| Oana92 a răspuns (pentru UnNumeOarecare234213):

Nu te supara, dar asta e inconstienta curata! Sa mananci asa mancaruri grele dupa o operatie...te putea costa enorm! In fine, sanatate multa!

| Felys a răspuns:

Probabil ca in ritmul asta vei ajunge iar pe masa de operatie dupa ce o sa iti pocneasca operatia, tin-o tot asa ca sa le dai de lucru iar medicilor sa nu se plictiseasca