| GGM14 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutor. Nu mai stiu ce sa fac. Am 14 ani si am 62 de kg si 1, 68 m inaltime. Arat destul de grasă, desi am cunoscut persoane de aceiasi vârsta cu mine, de aceiasi inaltime si greutate, care arătau foarte slabe. Eu pot slabi in jur de 4-5 kg pe saptamana daca tin un regim fara dulciuri si cu mult sport. Mi-asi dori sa pot sa tin acel regim dar nu pot, sunt dependentă de dulciuri si nu rezist nici măcar o zi fara ele. Am încercat de multe ori dar nu pot. Imi puteti da un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 333AM a răspuns:

Sincer, nu cred ca esti atat de grasa pe cat te crezi. Dar, da, daca tu vrei sa mai slabesti putin, 5 kg nu e mult, e numai perfect! Faza e ca la fel pot spune si eu, numai ca invers... Am 150cm si 50kg si unele dintre colegele mele au aceeas greutate si sunt mai inalte de cat mine si par mai grase.
Iar ca sa nu mai mananci dulciuri in prostie, iti recomand sa nu renunti de tot la ele. Doar sa iti pui in minte sa nu treci de o anumita limita si sa nu cumperi dulciuri mai mult de cat iti trebuie. Gen intr-o zi iti ei X dulce, nu mai mult. Si cand ai pofta de ele, doar mananca fructe in loc.
Si de asemenea, ca sa slabesti iti recomand sa faci si exercitii fizice, sa mergi kilometrii etc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând scăpa de toate dulciurile din casă când îți este poftă de ceva dulce mănânci un fruct și încearcă să ai activitate sa nu te mai gândești la ele.
E greu începutul câteva zile dar pe urmă te înveți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori te lasi de dulciuri ori ramai grasa alegerea e a ta noi nu te putem ajuta.

| leapșa a răspuns:

Zaharul iti alimenteaza pofta de mancare si dependenta de dulciuri.
De ce nu incerci sa mananci fructe? In locul unei ciocolati, mananca o banana sau o para. Schimba fructele in fiecare zi, azi unul, maine altul.
Evita sa stai pe langa dulciuri si gandeste-te ca de renunti la ele, te vei simti mult mai bine atat psihic cat si fizic. Nu vrei sa fii mandra de tine?

| onneshhott a răspuns:

Eu nu inteleg ce mancati voi vrate sa aveti 1.70 la 14 ani eu am avut 1.26 de la 10 la 14 ani.
Cat despre adevarata problema, nu mai manca dulciuri ca te faci cat vaca si nu o sa pupi pelu toata viata.

| 333AM a răspuns:

Sincer, nu cred ca esti atat de grasa pe cat te crezi. Dar, da, daca tu vrei sa mai slabesti putin, 5 kg nu e mult, e numai perfect! Faza e ca la fel pot spune si eu, numai ca invers... Am 150cm si 50kg si unele dintre colegele mele au aceeas greutate si sunt mai inalte de cat mine si par mai grase.
Iar ca sa nu mai mananci dulciuri in prostie, iti recomand sa nu renunti de tot la ele. Doar sa iti pui in minte sa nu treci de o anumita limita si sa nu cumperi dulciuri mai mult de cat iti trebuie. Gen intr-o zi iti ei X dulce, nu mai mult. Si cand ai pofta de ele, doar mananca fructe in loc.
Insa daca faci miscare, vei slabi garantat!