| RadXx a întrebat:

Hei TPU,am nevoie rapid de ceva pentru o gingie umflata,ma doare raaauuu,ce pot folosii sa imi treaca? medicament ceva,oriceeee,in afara de dentist, va rog, sa n-aud de DENTIST!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E posibil sa ai puroi, ceea ce inseamna ca acolo e o infectie care se trateaza cu antibiotic. Daca iei antibiotic dupa capul tau, corpul tau va dezvolta o imunitate deci cand vei avea nevoie de antibiotice ele nu isi vor mai face efectul si va trebui sa iei medicamente tot mai puternice...
Daca ai o carie si nu o tratezi, ea se va tot agrava. Pe acolo e o poarta deschsia spre organism pentru bacterii, deci de la o simpla carie pe care nu o putem trata la timp se poate ajunge la probleme cardiace, articulare etc
Parerea mea sa mergi la stomatolog. Daca gasesti unu bun, nu te doare decat anestezia (2-3 secunde).De asemenea daca tratezi cat e caria superficiala nici nu ai nevoie de anestezie, nu simti nimic.

| neutrino a răspuns:

Pune pe ea usturoi.

| AtateaConditii a răspuns:

Poate ai puroi, dai cu acul. Ia un nurofen e bun pentru inflamatii sau pune ceva rece.

| RadXx explică (pentru AtateaConditii):

Hmm,am luat pana acum 1 augumentin, 1 algocalmin, 1tador, 1 ibuprofen tevo sau teva si un paracetamol, le-am dat capac la toate 5 odata!, tot nu m-o lasat!

| AtateaConditii a răspuns (pentru RadXx):

Esti nebun. Ai o carie acolo la gingia inflamata sau nu stii motivul pentru care e asa? Poate ai tras curent desi nu am auzit dar se poate.

| RadXx explică (pentru AtateaConditii):

Carie nu am,cand mananc de obicei,ma doare mai rau,maseaua e necariata :/maseaua de sus nu cred ca e inflamata, tras de curent nu fiindca ma doare de ceva timp, si toate medicamentele metionate mai sus le-am luat unpic mai devreme, alte solutii traditionale, netraditionale mai are careva? tin sa mentionez ca durerea ma ia doar seara si in timpul somnului...

| RadXx explică (pentru AtateaConditii):

Si mai rau de atat, cum sa iti zic, ma ia si durerea "lobului vizual drept", cand ma ia durerea de masea ma ia direct de la maxilar pana la lobul vizual drept pana mai sus la cap, zic ca mor!

| AtateaConditii a răspuns (pentru RadXx):

Ciudat, nu ai masea de minte? Du-te ma la stomatolog.

| RadXx explică (pentru AtateaConditii):

Am spus sa n-aud de dentist, ma ia durerea doar cand ma gandesc! sunt in stare sa iau oricate medicamente mai mult decat 5 deodata! dar la dentist nu ma duc nici legat de scaun laughing)!

| RadXx explică (pentru AtateaConditii):

Ba da am masea de minte!

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Uita-te foarte atent la masea. daca e umflata,ai puroi, daca e cariata, e cariata si asta, daca e cv in ea trebuie sa-l scoti, in primul caz ajungi neaparat la dentist.pana sa o rezolvi pui orice gasesti prin congelator pe dinafara locului unde te doare(mai exact pe fata) si mananci lucruri moi, gen paine in lapte, piure de cartofi, etc.