| Jsheje a întrebat:

Hei TPU, am o întrebare, la 12 ani cam câte kg trebuie sa ai? Va rog nu ziceți 30-35 ca am mai găsit utilizatori care zic ca trebuie sa ai 30-35 la 12 ani. Am colegi în clasa care sunt piele și os și când ne-am cântărit la ora de sport cică au 30/33 deci nu sunt de acord cu răspunsuri de astea ca e prea puțin după părerea mea. Eu consider ca trebuie sa ai 40-60 dar voi? O părere pls? Apropo, dați-mi și niște sfaturi de slăbit am 12 ani 1, 55 și am 70 kg nu arat grasa ca sunt înaltă dar nici nu am o greutate normala, vreau sa ajung măcar la 55, un sfat de slăbit va rog!? Și ce sa fac sa nu mănânc între mese? Am un obicei sa mănânc între mese și la masa sa nu mănânc nimic. Odată am încercat sa nu mănânc între mese deci mi s-a făcut foame ca eu din obișnuinta mâncăm între mese și o data dacă n-am mâncat na mi s-a făcut foame. Am făcut chestia asta ca să mănânc când e ora mesei gen înțelegeți voi și chiar credeam ca funcționează dar de unde când a venit ora mesei nu-mi mai era foame, pls un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

La 155 ar trebui să ai în jur de 45-50 de kg.
Recomand să începi o dietă pentru slăbire, și dacă vrei să slăbești cu adevărat ar trebui să o menții măcar pentru un timp de 3-6 luni. Totodată, și câteva minute de activitate fizică nu ar strica dacă spui ca vrei să slăbești, încearcă să faci 20-30 de minute de activitate fizică de 5 ori pe săptămână cu sâmbătă și duminică pauză. Combină dieta cu activitatea fizică, 8 ore de somn pe noapte și 1-2 ore după amiază.
Dăcă vrei să slăbești și mai repede poți să începi și să alergi o zi da o zi nu cam câte 20-30 de minute pentru început. Făcând în modalitatea asta în maxim 5-6 luni poți ajunge la greutatea ideală, asta doar dacă ai ambiție și voință.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

La 12 anisori tu vrei sa cantaresti cat o femeie adulta de aceeasi inaltime?
Abia ai intrat la pubertate, e normal ca fetita de 1.50-1.55 sa ai 30-35 kg, ai corp de copil, cat timp ai energie si te simti bine e ok, bineinteles ca un copil de 35 kg mananca putin, important e sa manance variat, normal ca se satura repede daca are un stomacel mic.
Pune mana si slabeste, mananca mancare gatita dar nu 3 straturi de grasime de la copanelele de pui, lasa painica mai moale, consuma paine integrala, legume crude -salata cu max 1 lingurita de ulei ca ai deja grasime, nu iti mai trebuie si din surse externewinking, legume trase la tigaie/gratar, fructe putin dulci [ nu 5 banane pe zi ] sa umpli stomacelu cu calorii putine ca ajungi la 15 ani cu 80-90kg daca la 12 ani ai deja 70. Iti spun din experienta -din pacate- ca o data ce ai depasit limita de la care devii supraponderala kilogramele tot vin laughing
Ti s-o parea tie ca nu arati grasa dar crede-ma ca la 1.55m si daca esti pachet de muschi esti babana la 70kg laughing nu-mi spune ca intri in S si XS la 70kg /1.55m ca nu te credwinking
Obezitatea e mult mai grava la copii decat la adulti!

| Jsheje explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc pentru sfaturi apreciez ff mult! Da, sunt copii care arata bine la 35kg dar sunt mai scunzi probabil. Eu am făcut niște teste pe internet și m-am și sfătuit cu dna de sport și greutatea mea ideala e 50kg.S-a mai întâmplat sa țin diete sau asa și sa slăbesc 2-3 kg(bine nu contează ca le-am pus iar ca asa fac eu =/) și deja eram puțin mai supla adică nu zic ca nu ai dreptate dar vreau doar sa zic ca copiii de azi sunt altfel adică mai multe kg se dezvolta mai repede sunt și mai înalți etc. Eu slăbesc repede de fel o data am țineam dieta și știu ca într-o zi am făcut mult sport și ziua următoare deja aveam - 800g deci aproximativ 1kg a slăbit într-o zi! La mine ambiția e problema ca eu ma plictisesc repede de dieta și de astea.