| Alex00990 a întrebat:

Am o mica problema. Am un fel de frica in mine sau ceva de genu',orice miscare putin mai brusca sau orice asemanator ma face sa tresar. Adica mai mereu sunt ceva de genul, la orice se intampla in jur tresar.
Ma enerveaza chestia asta si nu stiu de la ce.
Cum as putea sa scap de asta? Si daca stiti cauza va rog sa mi-o spuneti!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa nu te mai sperii asa usor ca doar esti baiat si vei deveni barbat curand.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cand eram mic, taica-miu avea mereu o vorba, de fapt era o intrebare pe care mi-o repeta de fiecare data cand cădeam, eram trist sau chiar plangeam si anume: " Ba, tu esti bărbat sau c*cat?" Cam asa si cu tine, te sperii si de propria umbră? Fii cu viata/sânge-n tine si tupeu.

| Alynescu22 a răspuns:

Frate eu nu ma speriam inainte deloc adica era greu sa ma sperii dar acum 5 luni am avut un accident cu masina la 140 kmh am avut masina buna si nu am patit nimic e de atunci si eu am aceasta problema dar daca sunt relaxat adica cum sa-ti explic ceva de genul nepasator nu mai am problema acum ce am inteles eu din chestia asta ce e pe baza de agitatie sau ceva neliniste ma refer psihic adica nu te gandi ca exista ceva pastile pentru chestia asta tu te vindeci singur doar sa te concentrezi cumva pe treaba asta

| Andreeeeeeeea2000 a răspuns:

Una din cauze poate fi stresul.
Ia o pauza de la viata cotidiană si iesi in natura, fara telefon, internet sau orce iti poate fura atenția.Iesi cu cortul de exemplu.

| Amna123 a răspuns:

E din cauza trecutului, gandeste-te daca ai patit ceva inainte care te-a marcat, am o prietena care a fost agresata si de atunci are niste apucaturi, daca o atinge cineva ea se sperie... deci asta poate fi cauza, ai patit ceva in trecut?