| iSmile a întrebat:

Hei TPU big grin
Acum 2 zile mi-am facut un septum piercing.
Cand mi-am bagat acu nu am simtit aproape nimic, si dupa ce am plecat de la salon nu ma durea
Cand am ajuns acasa a inceput sa ma doara putin si am dat cu mana si a inceput sa curga sange
Inca mai curge putin sange si acum. si ma doare destul de tare. dar e suportabil
Ce trebuie sa fac ca sa nu mai sangereze?
Ar trebui sa-mi dau piercingul jos?
Fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu scoate pierce-ul, lasă rana să se vindece cu pierce-ul acolo. Nu mai mişca pierce-ul, ai grijă de el şi aşteaptă să se oprească sângerarea. Eventual poţi folosi un unguent cu antibiotic, tip Baneocin, după ce se mai vindecă, ca să nu se infecteze happy

8 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

DAca sangereaza in continuu DA.Da-l jos imediat!

| stuffhappens a răspuns:

Pai la ce te asteptai

| iSmile explică:

@RoXxy nu sangereaza chiar in continuu... si nu curge foarte mult sange

| LexxisMtf a răspuns:

Heii big grin! De curand mi-am facut si eu un septum piercing, si m-am gandit sa te ajut happy. Mie personal nu mi-a curs niciun strop de sange, dar asta depinde si de locul unde ti'a facut gaura, si de vene, etc.
Dar in niciun caz nu'ti da piercingul jos, pentru ca ti se va astupa si gaura, si exista si riscul de a ti se infecta. Cel mai bine ar fi sa iti cureti regulat nasul cu spirt sau dezinfectant si sa il misti din cand in cand, ca sa se formeze gaura mai repede. Eu de exemplu il scot ziua afara si noaptea il las inauntru happy. Intr'o luna sau poate chiar 3 saptamana o sa ti se formeze gaura si nu o sa mai ai probleme big grin!
Succes big grin!

| Morachyoli_Jessyca_1999 a răspuns (pentru LexxisMtf):

Pe mine încã mă mai doare septumul. Deși l-am facut acum 2luni. De ce mă doare?

| idiott a răspuns:

Unde ti l-ai facut?

| KyuzoFire a răspuns:

Nu pune spirt orice ai face, stiu ca e intrebare de mult dar sunt curioasa ce ai facut totusi

| Morachyoli_Jessyca_1999 a răspuns:

Hey! Acum 2luni mi.am facut un piercing(septum). M-a durut un pic...Dar de atunci nu mi.a mai trecut durerea. Iar daca ma lovesc un pic, sau ating putin mai tare ma doare. Ma intreb dc? Si miroase un pic aiurea.