| anonim_4396 a întrebat:

Eu am ore dupa-amiaza si dupa ce termin orele, incep sa ma doara ochii, nu pot sa ii tin normali, trebuie sa clipesc des si ii am cam rosii, nu stiu cum sa va explic. Tin sa mentionez ca stau la pc in fiecare zi, seara, cam 4 ore. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca un elev nu ar trebui sa depaseasca 20 de minute de PC + TV pe zi si ca doua zile pe saptamana ar trebui sa nu le folosesti absolut deloc.In plus, niciodata nu sta la TV sau PC in ultimele doua ore inainte de culcare. Incepe prin a avea un regim normal de utilizare a PC-ului si TV-ului. Cred ca daca il respecti, in maxim 3 luni vei scapa de probleme. daca nu, vei merge la oftalmolog pentru ochelari, folosirea abuziva a PC-ului in adolescenta lasa sechele adesea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima daca ar trebui sa mergi la un control oftalmologic

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai nevoie de ochelari. O vizita la medicul oftalmolog s-ar putea sa rezolve problema.

Răspuns utilizator avertizat
| raduqu a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un medic, s-ar putea sa aibo infectie sau o bacterie.

| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

1.Incepe prin a sta cel mult 2 ore la pc!
2. Dimineata teme dupamiaza scoala seara pc si banuiesc ca stai pana pe la 11 noaptea dupa inca 1h la tv, nu?
Daca da, imi pare rau ca iti zic dar mai dormi mai fetita ca nu e chiar asa viata straight faceAcuma lasa pc si doarmi in seara asta sau cel mult stai la tv dar nu in fata lui! CI din pata ca sa fie mai la distanta happy Sprer ca tie de folos ceea ce am zis. Fundita?

| RalucaSardaru a răspuns:

Incearca sa stai mai putin la pc si cat mai departe cu ochii de acesta si sa reduci luminozitatea la orice dispozitiv poti. Eu ti.as recomanda lacrimile artificiala si picaturile cu extracte naturale din plante cum ar fi musetelul. Daca tot nu iti trece incearca Netacin. Sunt niste picaturi care contin antibiotic sau ceva si sunt foarte eficiente.