| Alexa04 a întrebat:

Heii, am 49 Kg si 1.58/9-1.60 sunt fata si am 14 ani, as vrea sa slabesc dar din grasime la bulane si burat, un sfat va rog, am primit reprosuri ca sunt grasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lauraaaaaaaa33 a răspuns:

OMG la 14 ani ai 49 kg? si lumea iti spuna ca esti graa? doamneee...alexa crede-ma ca ti-o zic NUMAI SI NUMAI din invidie! pe bune! eu nici 13 n-am si am 60, nu arat ca un mamut, dar nici ca o balerina..arat cat de cat.ok, tu la 14 ani cu 49 de kg exact ca o balerina cred ca arati! nu ai cum sa fi grasa! crede-ma! nici macar nu am nevoie de o poza ca sa fiu 100% sigura de ce zic, sunt si fara ea! deci vorbesc foarte serios, toti ceilalti ti-o zic din invidie, pe bune!winking happy

| Alexa04 explică (pentru lauraaaaaaaa33):

Mulțumesc pentru cuvintele pe care mi le.ai spus!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

| Hantov a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti pese de ce zic altii.

In orice caz, ti-as recomanda sa faci inot, eu asa am pierdut vreo 3 kilograme(bine, am fost la inot doar cateva saptamani).