| Alice10291 a întrebat:

Hello, ceaiul verde, este recomandat copiilor de 12 ani? Daca nu, ce afecteaza? URGENT PLS.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Ceaiul verde contine cafeina cam pe jumatate cat o cantitate similara de Coca Cola, dar tot suficienta incat sa iti dea mici insomnii daca-l bei inainte de culcare. De asemenea, consumul pe termen lung - ani in care e baut des - poate afecta foarte grav sanatatea consumatorilor din cauza pesticidelor si a conservantilor care se folosesc la cultivarea si depozitarea acestor ceaiuri. Baut cu moderatie si alegand un ceai de calitate nu ar trebui sa iti afecteze sanatatea nici pozitiv, nici negativ.