Întrebare recomandată | marioneta a întrebat:

Hello! ma puteti ajuta si pe mine cu ceva:am un baietel de 1 an si 11 luni! e constipat si azi a facut caca cu sange! a facut cu sange pentru ca e constipat sau e ceva grav? raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la pediatrie, posibil să aibă o fistulă anală, nu-l lăsa așa.
Are nevoie de îngrijiri medicale.
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi cu copilul la medic ori de cate ori constati prezenta sangelui in scaun!

Este posibil sa fie din cauza constipatiei, poate e fisura si atunci sangele este de culoare deschisa, dar pot fi si alte cauze ( alergii la mancare, sindromul colonului iritabil etc.)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să mergi cu băieţelul la medicul pediatru pentru un control şi pentru a-i prescrie ceva împotriva constipaţiei.

E posibil să NU fie nimic grav şi scaunul cu sânge să se datoreze constipaţiei...

Toate cele bune şi multă sănătate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Trebuie sa -l scapi intai de constipatie, urgent, intreaba doctorul de familie la telefon, apoi urgent obtine o trimitere la gastroenterolog-nutritionist.Am crescut si eu un copil si in situatii de astea ii dadeam iaurt, alte laxative naturale. Nu cred ca e grav, doar ca fiind constipat s-au spart ceva vase de sange la fundulet. Nu te speria, dar du-l asa cum ti-am zis.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sa creasca mare si voinic! Mergi la medic, sa nu fie vorba de o dezinterie, dar nu e cazul sa intri in panica.Fa-i niste ceai cu seminte de chimen, care ajuta foarte mult la eliminarea gazelor si linistirea spasmelor intestinale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa-ti traieasca baietelul!
Eu zic sa mergi la medic cu el, poate nu e ceva grav, dar cine stie.
http://www.copilul.ro/......a8348.html
Sanatate multa micutului.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La virsta lui, mergeti urgent la medic. Mai bine sa nu aiba nimic si sa faceti drumul degeaba, decit invers. Sanatate

| violetflyer a răspuns:

Ar putea fi din cauza digestiei sau iritatie in timpul (...). Consulta-te cu un medic, ar putea fi o nimica toata, sau sa nu se intample: ceva grav.

| ProGaMeR21 a răspuns:

Pai ambele depinde daca e constipat poate sa iasa si cu sange dar mai e si un medicament pe nume " ibalgin " ti-as recomanda sa nu il dai pentru ca de la iel are reacti dureroase, si serioase iesi cu sange etc... dar ai putea cel mai bine sa mergeti cu copilas-ul la medic-ul de familie el ar trebui sa stie cel mai binewinking Funda te rog daca te am ajutat big grin am fost si eu candva copil stiu si eu multe despre cum e un copil big grin

| RozaCinni a răspuns:

Baiatul tau are hemoroizi si leziuni interne...acestea se produc din cauza ca mananca ciocolata mancare uscata nu mananca corespunzator.Du-te la medicul de familie si cere o trimitere catre chirurgie/pediatrie. o sa.i faca recto-colondoscopie... si daca intr-adevar are..asa cv fii pregatita de spitalizare e foarte rau ca la varsta lui (una frageda) sa iaba problema asta care cu greu scpai de ea decat daca tine regim alimentarwinking Crede-ma sunt in aceeasi problema si acum tin regim!