| florynuk a întrebat:

Ce sa fac sa mi treaca raceala cat mai repede? ma doare gatul, tusesc, imi curge nasul... si sambata trebuie sa ma duc in excursie cu colegii la strand.please help! remedii naturale, medicamente cu efect rapid... orice! dau funda pentru cine ma ajuta mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Pentru durerea de gat iti recomand tinctura de propolis de la apicultorii din piata, de la magazinele naturiste (Plafar) sau chiar de la farmacie. Pui cate 25-30 de picaturi de tinctura pe o bucatica mica de paine si o mesteci. Nu e placuta la gust, dar cu siguranta iti va trece gatul. Procedeul il repeti de 3-4 ori pe zi, dupa ce ai mancat. Ideea e ca cel putin o ora dupa ce ai luat tinctura sa nu bei si sa nu mananci nimic, pentru a-si face efectul. Pentru nas exista la farmacie niste pastilute homeopate, Corizalia. Iei cate 3 pe zi cu o jumatate de ora inainte sau dupa masa (se tin sub limba pana se topesc). De asemeni nu trebuie sa bei si sa mananci nimic dupa ce ai luat aceste pastile. In timpul tratamentului cu aceste pastile, nu trebuie sa consumi Cola, cafea, ceai de menta sau musetel, bomboane sau guma cu menta, caci le taie efectul. Pentru tuse, gasesti la magazinele naturiste sirop Favitusin, Plantusin (banuiesc ca tusea e cu expectoratie si nu seaca). In plus, trebuie sa consumi cat mai multe ceaiuri (de preferat soc si tei), cu lamaie si miere de albine si alte lichide, pentru o buna hidratare sau lamaie cu zahar, daca nu ai miere de albine in casa. Daca nu-tiplace ceaiul, poti sa-ti prepari citronada din lamaie cu zahar si apa, dar nu o bei de la frigider. Sanatate maxima!

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru gat si tuse este buna mierea. Iti pui intr-un pahar in parti egale o lingura otet de mere, miere si suc de lamaie, se bea seara inainte de culcare. Insanatosire grabnica!

| cipri09 a răspuns:

1 la mana. cat mai multe ceaiuri indulcite cu miere de albine si multa lamaie
2 la mana. iti iei o lamaie o tai feliute si untrun pahar mai mare amesteci feliile de lamaie cu miere de albine. insanatosire grabnicahappy

| cipri09 a răspuns:

Baga ceaiuri la greu indulcite cu miere de albine si lamaie si fa-ti intr-o cana mai mare un amestec de lamaine cu miere de albine...lamaia o tai feliute; insanatosire grabnica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu:
1. Poti sa bei multe lichide(ex. ceaiuri fierbinti, supe fierbinti etc)
2.Dormi mai mult cu multe plapume pe tine ca sa transpiri si cand te trezesti iti schimbi pijamaua.
3.Si cam atat.

| bosuletul a răspuns:

Ma ca sa iti treaca du-te si cire la farmacie medicament