| cabac a întrebat:

Hepatita b se transmite prin sarut? am citit de mai multe ori ca se transmide prin fluide chiar si prin sarut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, daca cei doi nu au nici o rana, cat de mica pe buze sau in gura, nu se transmite prin sarut. Dar e greu de stiut daca nu au o leziune mica, greu vizibila, asa ca este recomandata vaccinarea celui care nu este infectat inainte de sarut.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Doar daca cei doi au leziuni sangerande in gura sau la nivelul buzelor si al limbii.