| anodream a întrebat:

Hepatita C se transmite prin sarut sau relatii sexuale daca ai folosit prezervativ?

Răspuns Câştigător
| GreenBubble a răspuns:

Hepatita C – transmitere
Hepatita C apare atunci cand sange infectat cu virusul hepatic C intra in organismul unei persoane nesanatoase. De asemenea, poate aparea ca urmare a contactelor sexuale neprotejate (fara o bariera din latex), si de asemenea, mai rar, de la mama infectata catre copil in timpul nasterii.

Exista cateva grupuri care sunt prezinta un risc ridicat de a contacta hepatita C:

persoane care au suferit transfuzii de sange sau transplanturi de organe;
persoane afectate de hemofilie (peste 60% din cazuri)
utilizatori ai drogurilor injectate;
personal al spitalelor;
copii nascuti din mame infectate cu virusul hepatic C;
familii ale persoanelor infectate;
persoane cu parteneri sexuali multipli;
adepti ai tatuajelor si a piercingurilor numeroase.

| anodream explică (pentru GreenBubble):

Prin sarut nu se transmite da?

2 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Daca nu ai folosit prezervativ si la sarut, ai sanse destul de bune sa fi primit si hepatita c. Se transmite si prin sarut. Dar totusi nu este 100% ca ai luat.