| Athenaaa a întrebat:

Cum se poate transmite herpesul? Prin contact sexual se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Herpesul se transmite prin contact.
Mediile propice pentru dezvoltare sunt zona buzelor si organele genitale. Prin contact direct intre aceste parti se poate transmite, dar nu la orice persoana este vizibila eruptia (dar chiar si persoanele imune il pot transmite).

| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul se transmite atat prin contact sexual, dar si prin sarut cu o persoana care are herpes la gura.

| Donsavas a răspuns:

Prin secreții corporale cum ar fi lichidele eliberate când faci sex și se mai transmite prin saliva sau chiar sânge, deși nu e o secreție. Ideea este ca e contagios

| Live4Ride a răspuns:

Depinde de herpes, dar in general da se poate. cel mai des intalnit este herpesul vaginal, care se ia pe buze am auzit. eu nu am avut decat herpez la gura care imi iese dac anul beau apa noaptea si de la care toti ma intreaba a doua zi daca am dat limbi... happy si care se ia prin sarut, dar spre exemplu daca am eu ia si sotia si fetita mea daca le pup, dar daca au ele pot sa le pup mult si bine pentru ca eu nu iau. Depinde si de organism si imunitatea fiecaruia!