| Acknes a întrebat:

Herpesul se poate transmite si printr-un simplu pup pe obraz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil ( în anumite condiţii )!

"Herpesul oral este o infectie a gurii si a buzelor cauzata de virusul herpex simplex (sau HSV). Virusul implica aparitia unor rani dureroase localizate pe buze, gingii, limba, cerul gurii, interiorul obrajilor si uneori pe fata si gat. De asemenea, poate declansa simptome precum febra si dureri musculare.
Exisa doua tipuri de herpes (HSV): HSV-1 si HSV-2. Aceste doua virusuri au ADN diferit si distinct si ambele provoaca leziuni orale (vezicule)

HSV-1 poate fi transmis prin atingerea salivei infectate, prin contactul cu mucoasele infectate sau piele. Deoarece virsul este foarte contagios, majoritatea oamenilor sunt contaminati cu cel putin un subtip de herpes HSV-1 inca inainte de varsta maturitatii.
Cauze :
Aceste virusuri patrund in corp prin mici fisuri sau taieturi in piele sau mucoase, prin contactul cu o persoana infectata (indiferent daca leziunile sunt sau nu vizibile). Pur si simplu atingerea unei persoane infectate este principalul mod de contagiune. Adolescentii si adultii se pot molipsi prin sarut... " - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/herpesul-oral-hsv-1_8813

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu cred.

| Galatz a răspuns:

E imposibil asa ceva.
Uite aici niste detalii despre herpes:
http://www.google.ro/......http?/url

Daca vrei poti sa imi dai si funda.

| ƳourMind a răspuns:

Herpesul ramane latent in corp toate viata. Eruptiile pe piele pot fi tratate, dar virusul e mereu in corp... unii oameni chiar nu stiu ca il au.
Herpesul poate fi transmisibil, depinde de imunitatea fiecaruia. Daca cel sarutat are o imunitate buna nu cred ca se va transmite dar mai mult ca sigur si el/ea il are.
Bafta!

| Nemesis2012 a răspuns:

Nu se poate!

| Sunterbay a răspuns:

E o boala de piele. Evident.