| stop99 a întrebat:

Herpesul bucal se transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate transmite pentru ca herpesul bucal este o infecție virală comună fiind produsă de virusul 1 herpes simplex sau HSV-1.
Acest virus este agresiv și se transmite prin contactul cu o leziune herpetică, prin contactul direct piele cu piele. Această afecțiune afectează circa 70-80% din populația globului și poate apărea la doar câteva zile de la contactul cu virusul. Din nefericire, chiar după vindecare, acest virus rămâne în corp și se stabilește în apropierea buzelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreii1423 a răspuns:

Da, acesta se transimete destul de usor, prin:sarut, baut dupa cineva care are herpes, etc.
Dar nu e grav, dispare de la sine in cateva luni si ajuta sa te dai cu strugurel sau glicerina boraxata