| anonim_4396 a întrebat:

Hey

Am si eu o problema. In urma cu catva timp cantaream 49 kg dar m-am ingrasat dintr-o data. Momentan am 55. Am incercat sa revin la kilogramele mele dar mi-e imposibil! si continui sa ma ingras pe zi ce trece. Tot mai tare se vad sunculitele, deja nu mai am forma la talie(mai ales fetele stitiiii ce chin e pentru o fata dupa o silueta perfecta sa te uiti in oglinda si sa vezi asa o diferenta)

Ceea ce nu inteleg e de ce continui sa ma ingras. Da, inainte mancat la orice ora pentru ca niciodata nu se punea nimic dar dintr-o data am inceput sa pun pe mine. Acum nu mai mananc dupa ora 6 si mananc de 2 ori pe zi(dimineata-sandwich la scoala- si pe la ora 4-5) dar nu slabesc. Nici macar nu ma mentin, ma ingras. De la ce oare? si ce pot face? ce pot face ca sa revin la greutatea mea dinainte? sau macar sa ma mentin.o dieta, ceva

Se poate sa am ceva probleme de sanatate?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mananci de doua ori pe zi, intre mese organismul intra in metabolism ed inanitie si pui pe tine tot ce mananci. Dimineata trebuie sa mananci, pe langa paine si carne (sandwich), lactate de buna calitate si un fruct, apoi trebuie sa mai ai o gustare pe la 10 (fruct, lapte), masa de pranz care sa includa obligatoriu ciorba si un fel de mancare facut in casa, iar la 4-5 cand iei cina poti manca fructe sau legume (o salata). Asa te poti mentine.
cat despre motivul pentru care ti s-a schimbat metabolismul exista posibilitate sa fi facut tu ceva modificari: sa fii mai sedentara, sa mananci mancare de mai proasta calitate, sa ai mese mai rare. Daca nu, e posibil sa ai o problema endocrinologica. Incearca intai sa corectezi ce e de corectat la tine: mese mai dese, mancare de buna calitate, sport. Daca nu merge, mergi la un endocrinolog

| Mosotti a răspuns (pentru Brigaela):

Nu este asa, pe demonstrate, facem pariu?
Daca nu sare de kcal pe care le arde zilnic, NU depunde orice ar fi. Nu te lua dupa ce se spune, eu vb din practica, tu din auzite.
Daca are kg in plus, organismul isi ia de acolo optim kcal necesare pe zi si slabesti, asta face la inanitie si atat.
Nu poate depune orice mananci ca logic ai nevoie de energia optima sa traiesti, daca ar depune 90 % din ce mananci ai lesina de nemancat, lucru care nu se intampla.

Apoi, metabolismul nu prea are cum sa coboare pentru ca inima bate cu acelasi puls, temperatura e la fel, organele functioneaza la fel, creieru la fel, pentru acelasi randament ai nevoie de aceiasi energie, deci logic si pe probate, nu coboara metabolismul doar ca nu mananci, ai nevoie de aceiasi energie sa mergi, sa faci miscari.
Sigur ca cu cat slabim, ardem mai putin, asta da, dar asta este altceva, cu volum mai mic se consuma mai putina energie, de aia zicem poate ca a scazut metabolismul, dar nu pur si simplu ca nu mancam desi avem aceiasi greutate.

Aia care se ingrasa mai repede si slabesc greu cu aceiasi mancare dupa un moment dat, au rezistenta la insulina, dar aia se pune in evidenta la analize cerand insulinemia si peptidul C deodata cu glicemia.
Rezistenta la insulina apare cand suntem mai grasi, sau de la unele medicamente chiar daca suntem slabi, altfel nu apare, cine o are din nastere, are probleme cu greutatea de mici.
Asta este.

| Q69 a răspuns:

Alearga... este cel mai practic
organismul daca nu primeste hrana cat are necesarul zilnic...chiar daca primeste putin el face provizii iar acestea sunt sub forma de grasime
incearca sa mananci 3 mese pe zi care sa asigure necesarul pentru un organism sanatos
lichide multe...de evitat cele carbogazoase...ingrasa
si nu mai sta toata ziua pe cantar...subconstientul lucreaza si daca te gandesti numai ca te ingrasi...asta se si intampla
gandeste pozitiv si fa miscare

| Cosmin86 a răspuns:

"Acum nu mai mananc dupa ora 6 si mananc de 2 ori pe zi" pai ce faci tu te ajtua sa te ingrasi, deoarece metabolismul tau a scazut foarte mult si arde mult mai putine grasimi.

O alimentatie corespunzatoarea implica 5 mese pe zi, e ok sa ai si 1-2 mese dupa ora 6, ultima masa sa fie cu 2 ore inainte de culcare. Eu asa am slabit de la 102 la 85-86, chiar si cu 3 mese dupa ora 18 ( 6 mese in total ).

Pune accent pe CALITATE, nu pe cantitate :

http://www.getfit.ro/......abire.html

Consuma carbohidrati si grasimi sanatoase in prima parte a zilei, si dupa antrenament ( un program de slabit trebuie sa fie insotit de sport, evident ) consuma legume in loc de carbohidrati.

Citeste articolul ala, si apoi asta :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

Nu e o dieta, ci sunt principii generale ( nu aberatii gen multe fructe si legume ) destul de complicate, daca o sa intelegi macar jumatate din articole, atunci o sa slabesti

| Mosotti a răspuns:

Prima varianta:

Poti sa faci analizele sa vezi daca ai hipotiroidism, asta ar fi singura problema de sanatate care ar putea genera asta, te duci la un lab si ceri asa:
1 - TSH, pe asta il dau toti medicii
2 - FT4, pe asta nu prea il dau, il ceri tu
Daca ai asa ceva inseamna ca esti mai lenta, nu mai ai asa multa energie, dar si pofta de mancare mai scade.
In general cei cu hipo asta retin apa mai multa si s-ar putea sa simuleze ingrasarea.

Daca nu ai asa ceva, e asa:

Nu te-ai ingrasat dintr-o data, 1-2-3 kg nu le simti, te-ai ingrasat lent si ai inceput sa simti dupa un moment dat, mananci mai mult decat arzi, de aia te ingrasi in continuu, nu conteaza la ce ora mananci, de cate ori mananci, conteaza nr de kcalorii in ziua aia total.

Nu zice ca nu mananci nu stiu ce, ca mananci ca inainte ca nu e asa. Daca stai sa-ti calculezi kcal exact, ai sa vezi ca sari decat arzi, cand aveai 49 nu sareai, nu conteaza volumul ci densitatea calorica la ce mananci, foarte multi nu isi dau seama si toti zic "aaa nu mananc mult", dar caloric mananca mai mult.
O merdenea de 120 g are 435 Kcalorii! Tu arzi cam 1800-1900 kcal/zi, e doar un exemplu, ce e o merdenea?

Stii ce ai de facut, do it si vino sa ne zici cum au iesit analizele, eu ti-am spus ce se intampla.

| Felys a răspuns:

Ia fa o vizita la endocrinolog, e posibil sa ai ceva probleme cu glanda tiroida, fa-ti niste analize amanuntite si vezi daca asta este cauza