| Noonehereyet a întrebat:

Hey! De ceva vreme sa nu simt in apele mele. De fapt, nu cred ca m-am simtit vreodata. Mai am momente cand ma simt ok după totul revine la normal. De fiecare data cand ma simt bine fac nu mai prostii si ma simt superior, iar asta ma face sa ma urasc. Ma uit in oglinda si nu ma recunosc, nu vreau sa ma vad. Ma urasc din tot sufletul. Ma simt sub pamant, fara ajutor, pierdut, singur. Ma simt de parca nu mai pot. Ieri am avut o tentativa de suicid... Nu ma mai suport. Sunt incapabil sa fac ceva. N-am niciun plan de viitor si ma simt de parca nici n-o sa am si-mi traiesc viata degeaba. Vreau o pauza, vreau sa nu mai stie nimeni de mine... Dar nu pot. N-am bani de un psiholog si nici cine sa-mi dea. Va rog! Orice parere sau sfat sau orice ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa faci miscare incepe cu o ora pe zi si extindeo la 1 30 pe zi ai sa vezi ca te vei simti mai bine.

| Catrice a răspuns:

La psiholog e gratuit cu bilet de trimitere de la medic și hârtie de la psihiatru.

| Noonehereyet explică (pentru Catrice):

Nu am cum sa fac rost. Parintii mei nu sunt de acord cu psihologul si de fiecare data cand le spuna ca nu sunt ok primesc doar un "Trebuie sa fii puternic". O sa incerc sa ma duc la medic singur, dar sunt minor, nu stiu cum se rezolva.

| Catrice a răspuns (pentru Noonehereyet):

Dacă ai, știu eu, peste 14 ani și medicul de familie nu face nazuri, poți lua și tu.

| Donsavas a răspuns:

Consultația psihiatrica este gratuită dacă esti asigurat.
Medicatia te poate aduce la acel normal de care zici tu iar in timp vei invata singur sa te descurci.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| eckblume a răspuns:

Sunt niste stari pe care le resimti de obicei in perioada adolescentei. Nu toti au sentimentul acesta de tristete....mai mult cei emotivi il experimenteaza. Tind sa cred ca in general esti o fire tematoare, sensibila si timida. E ceva care a pornit aceste stari. Acel ceva trebuie sa dispara din mintea ta, acum traiesti prezentul.
Ai un inceput de depresie din ce ai descris si o stima de sine foarte scazuta. Cauta sprijin emotional -> sigur ai pe cineva de care te simti foarte apropiat, discuta cu acea persoana, cere-i un sfat. E dovedit stiintific ca socializarea creste stima de sine si starea de bine.
Stiu ca e usor sa vorbesti si mai greu de realizat. Tu ai o atitudine negativa, iti alimentezi psihicul cu ganduri sumbre iar asta aduce schimbari urate in organismul tau. Asculta muzica (nu deprimanta!), danseaza singur in casa, canta, citeste ceva bun, urmareste o comedie. Râzi, pe scurt.
Nimeni pe acest pamant nu e inutil, crede-ma. Esti foarte tanar daca inca nu ai un plan de viitor. Daca stai doar si iti plangi starea nu te vei simti mai bine peste noapte, trebuie sa actionezi. Nu stiu daca ai mai facut asta, dar ia o foaie si un pix si scrie 3 sau 4 obiective pe termen scurt. De exemplu: de maine merg la voluntariat pentru a cunoaste oameni noi si a-i ajuta pe ceilalti. Sa iti stabilesti niste obiective, teluri iti ofera un motiv pentru a continua ceva.
Comunicarea cu familia e extrem de importanta! Cu mama, cu bunica, cu verisorul... spune-le ce iti apasa sufletul. Iesiti in familie in parc, la cumparaturi.
In fiecare scoala/liceu e cate un psiholog care te asculta fara sa ii platesti...dar probabil nu mai esti elev. Sa stii ca pe internet gasesti consultanta psihologica gratuita. Totusi, daca inca esti elev petrece-ti timpul cat mai mult cu colegii in pauze. Bucura-te de scoala. S-ar putea sa ii duci dorul profei care dadea 2 fara sa te asculte.
Tu esti intr-o pasă proasta, DAR tot tu ai puterea de a-ti schimba "soarta". Meriti sa traiesti ca orice om. Pretuieste-ti viata. Te-ai intrebat vreodata cum sunt copiii cu cancer, cu leucemie in faza terminala? Ei isi doresc atat de mult sa traiasca... Bucura-te de partile frumoase ale vietii, nu sta sa cauti doar partea sumbra. Te macina prea mult gandurile ca nu esti bun de nimic, nu realizezi nimic. Gresesti. Fie ca ai invatat sau nu la scoala, ca ai fost eminent sau nu, loc de munca exista.
Ia oglinda si repeta-ti: POT! Voi razbi si sunt la fel ca toti ceilalti!
Citeste despre dezvoltarea personala, despre cum poti sa iti ridici stima de sine.
Sa mai scapi de tristete poti proceda in felul urmator: orice om are pasiuni, ceva ce face din placere - adica si tu. Scrie tot pe o foaie ce te face fericit sau ce iti provoca placere si reia activitatile specifice. Exemple: mananci prajitura preferata, colectionezi magneti, numeri stelele de pe cer...
Scrie intr-un jurnal ce te macina, apoi gaseste o rezolvare ideala a problemei. Ruminatia e atunci cand ai facut o boacana si nu ti-o poti scoate din minte. Gandeste-te ca a trecut boacana, nu mai tine nimeni minte ce mananca ieri, vorba aia...
Tot pe sfantul internet gaseste teste gratis de personalitate, de aptituni. Apuca-te sa le faci si vezi ce interpretari rezulta. Prin test doar vei bifa da sau nu, in caz ca ai anxietate de teste.
Iesi afara cu prietenii. Daca nu ai, iesi singur si ia aer. Uita-te spre cer si asculta glasul vrabiilor, observa trecatorii. Nu toti sunt fericiti. In viata asta sunt multe greutati, dar dispunem de inteligenta (mai mica sau mai mare) si avem capacitatea de a gasi solutii.
Asa si tu, fii mai optimist, inlocuieste gandurile negre cu cele pozitive.
Angajeaza-te(daca nu esti minor)...ca rezisti sau nu, impirtant e sa incerci, sa capeti experienta. Eu din suflet te-as ruga sa faci voluntariat. Vei cunoaste oameni care au pasiune in a-i ajuta pe altii si oameni care au mai mare ajutor decat altii (ex:copiii din spitale, orfelinat).

| Adryan17 a răspuns:

Salut,
Sa o luam cu inceputul. Cati ani ai? Ti s-a intamplat ceva rau de ai ajuns in starea asta? Cum te intelegi cu parintii? Ai vreun prieten bun?

| Noonehereyet explică (pentru Adryan17):

Am 17 ani. Toata viata mea m-am simtit pe dinafară din diferite motive. Parintii mei sunt ok, doar ca ei ma vor puternic, iar eu nu mai pot si ei nu inteleg asta. Da am un prieten cel mai bun, dar simt ca l stresez cu probleme mele...

| Adryan17 a răspuns (pentru Noonehereyet):

Care sunt problemele tale? Si ai zis ca parintii tai te vor puternic, dar tu nu mai poti. Exemplifica putin.

| Noonehereyet explică (pentru Adryan17):

De cand sunt mic am invatat sa mi ascund sentimentele si am fost genul de copil mereu fericit, mereu pus pe treaba, fara nicio problema. Asa am fost învățat sa fiu. Si cand am inaintat in varsta totul s-a schimbat. Pentru ca am tinut totul in mine acum rabufnesc ca un vulcan. Am atacuri de panica, crize de plans si de nervi foarte naspa in care trantesc si busesc si urlu. Mama mereu imi zice sa ma calm3z ca ce probleme am eu, iar daca i spus spune ca trebuie doar sa fiu puternic ca trece. Si nu mai trece...

| Adryan17 a răspuns (pentru Noonehereyet):

Ok. Primul pas inspre bine l-ai facut. Te-ai hotarat sa vorbesti despre asta si asta e bine. Suicidul nu e o solutie, niciodata nu a fost. Totul are o rezolvare, dar trebuie sa ai multa rabdare si sa vrei sa te schimbi ca totul sa fie bine.

Ce hobby-uri ai? Ce activitati faci cu placere?

| Noonehereyet explică (pentru Adryan17):

Am început sa nu mai fac nimic din placere si totul mi se pare o corvoada