| DariaHàhaa a întrebat:

Am o intrebare in special pentru fete. Eu am sanii destul de micuti...nu sunt foarte dezvoltata. Ma rog, acum vreo doua zile a inceput sa ma doara sfarcul. S-a facut tare si s-a inrosit. E ceva normal? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Daria, câți ani ai? Ciclul ți-a venit? Alte semnalmente (păr pubian/axilar, coșuri etc) ale pubertății mai ai?
Întreb pentru că e posibil ca această durere a sânilor să apară tocmai ca un rezultat al etapelor de dezvoltare a lor. La fel mi se întâmpla și mie pe la vreo 12-13 ani când intrasem la pubertate. Mă dureau, se umflau și simțeam ceva tare la pipăit.
Oricum, dacă tu consideri că problema e derajantă și crezi că reprezintă o problemă de sănătate, vorbește cu mama ta și mergeți la un control. Așa e cel mai bine, pentru a te liniști și a nu mai sta stresată.
Multă sănătate! happy

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina daca nu ti a venit ciclul incă, poate de data asta i ti vine, de aceea este tare sfîrcul tău si dureros.

| sfatuitoriisufletuluitau a răspuns:

Salut,draga mea.Situatia in care te afli imi pare ingrijoratoare si te sfatuiesc sa apelezi cat mai repede la un medic, insa sa stii ca marimea sanilor tai nu are nicio legatura cu durerea. Totusi, permite-mi sa iti pun si eu o intrebare:partenerul tau nu are nicio vina pentru aceasta situatie?

| FanaTVD a răspuns:

Sfarcul tie rosu si tare deoarece incep hormonii sa-si faca de cap, adica te apuca acel sentiment de sex.

| Lola05 a răspuns (pentru FanaTVD):

Vezi că nu e vorba de tine aiciwinking
Încearcă să-ți dai cu părerea aiurea pe la alte adrese, nu mai abera atunci când cineva are nevoie de un răspuns serios.
La revedere!

| DariaHàhaa explică (pentru Lola05):

Multumesc mult dar m.am dus la doctor si am rezolvat problema. Si merci pentru raspunsul anterior pentru Fana TVD...chiar aveam nevoie de un raspuns serios!

| DariaHàhaa explică (pentru sfatuitoriisufletuluitau):

Am 13 ani! Nu crezi ca sunt cam mica pentru chestii de astea?!

| Lola05 a răspuns (pentru DariaHàhaa):

Plăcerea mea să dau peste nas celor care comentează aiurea la întrebări serioase...
Mă bucur că totul s-a rezolvat și că ești bine! happy

| Blackwoman27 a răspuns (pentru DariaHàhaa):

Buna,ce ti s-a zis ca ai?

| DariaHàhaa explică (pentru Blackwoman27):

Pai chestia asta este normala atunci cand sanul creste, iar peste cateva zile mi a trecut. Nu e nimic grav! happy