| OanaDima a întrebat:

Heyy, am o intrebare. M-am taiat(selfharm) acum o luna cu o lama si mi-am facut vreoc30 de zgarieturi. Taieturile n-au fost adanci, au fost mai mult niste zgarieturi. Dupa o luna, tot se vad niste urme rosii ale zgarieturilor. Chestia ciudata e ca daca stau intinsa in pat, nu se vad. La fel si daca spal taieturile sau le dau cu o crema. Dar dupa cateva minute, iar se vad. Ce imi recomandati ca sa nu se mai vada urmele de la taieturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| OanaDima explică (pentru Violleta2022):

Am pe picior taieturile

| Violleta2022 a răspuns (pentru OanaDima):

In cazul asta, porti pantaloni sau fustite, ca sa le acopere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OanaDima):

Trece in cateva luni, depinde de adancime si eu ma mai distrez asa. Fa mai sus in zone unde nu se vede.
Piesa care sa te induca in transa https://youtu.be/KquTFWUyboA

| sierra1 a răspuns:

Ce ce facem aici, te-ai răzgândit cu "selfharm"-ul ăla?

Cui te mai lauzi dacă nu mai ai urme? Pe cine ai vrut să impresionezi?

| dinaprilie a răspuns:

Farduri! In functie de cat de adanci au fost or sa se vindece cam in 10 luni ( adica rosu va deveni alb ). Asa a fost si la mine.

| OanaDima explică (pentru dinaprilie):

Ma refeream la creme cicatrizante, ceva

| Alexia1208 a răspuns (pentru OanaDima):

Cicatridina unguent este foarte bun

| OanaDima explică (pentru Alexia1208):

In cat timp ti-a trecut de la ala?

| dinaprilie a răspuns (pentru OanaDima):

Https://www.emag.ro/search/crema+cicatrizanta

Ia de aici denumirile si vezi cat costa la tine la farmacie! Pentru mine a "functionat" aia pe baza de laptisor de matca. Tot in 10 luni s-a vindecat.

| Alexia1208 a răspuns (pentru OanaDima):

Eu nu m-am dat pe tăieturi dar strabunica mea a fost muscata de câine. Avea 94 ani și am dat-o și cam intr-o luna i-a trecut. Era relativ adâncă mușcătura. Exista și spray dar cu el te dai când sunt proaspete. Dacă te tii de tratament se duc cam in 3 luni maxim.

| existential a răspuns:

Trece de la sine in cateva saptamani sau luni. Eu am avut zgarieturi adanci de la animale si au trecut si alea singure in cateva luni, fara sa fac nimic. Aproape ca nu se mai vad.
Poti sa intrebi la farmacie de creme cicatrizante daca vrei.
Probabil e bine sa eviti sa expui la soare zona, sa nu se pigmenteze (te poti da acolo cu un spf 50 cu 30 min inainte sa iesi in soare).