| Aѕнℓєу♥ a întrebat:

Heyy.
Ma doare rau in varfu` limbii.Nu m`am muscat nu am facut nimic.
Ma ustura extrem de rau si sunt rosie rosie.
Oare ce are limbutsa` mea;;]?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De obicei in asemenea situatii, o papila de pe limba s-a inflamat, din diverse motive.Ai mancat seminte sarate, ti-ai muscat limba, ai masele cu colturi taioase...etc.Acest lucru, popular de numeste "puschea pe limba". Cate odata cand cineva spune ceva ce nu trebuie, celalalt poate spune "musca-ti limba"sau "puschea pe limba"! Sau poate ai facut frech-kiss si partenerul te-a retezat!

| Vizitiul a răspuns:

Si pe mine ma doare rau in varful...limbii!
Pai, poate ai consumat ceva exacerbat de sarat.

| shadovv a răspuns:

Probabil un aliment care a intrat in contact cu soareci/rozatoare.

| ♥.Sagemix a răspuns:

Nu stiu ce ai. dar si eu am mancat foarte sarat. si nu stiu cum sa explic, dar pe interiorul buzei. si sus si jos.rolling on the floor au aparut niste mici bubite. si nu stiam de la ce sunt. Am fost la doctora mea de familie si mi-a zis ca am mancat ceva ori foarte sarat, ori ceva ce nu mi-a priit in orice caz [ asa a si fost ] si mi-a recomandat Tantum verde.
3 zile m`am tinut de tratament si mi-au si disparut. Tratament. e mult spus. niste pufuri pe`acolo de `mi amortea si limba rolling on the floor.
Daca continua senzatia asta de usturime, ai putea sa incerci tantum verde pentru ca este special pentru infectii ale cavitatii bucale si faringelui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te mai ustura(doare) fi atent ce sa faciwinking:
Ia un pahar cam 1/3 din el umple cu apa pune niste pasta de dinti agital baga in gura, stii tu clatesti bla bla bla. tine putin in gura(vreo 20 de secunde) si dupa clateste bine cu apa nici prea rece nici prea calda... dupa sa nu mananci sarat, usturat, iute vreo zi si iti garantez ca iti v-a trecewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te dai cu glicerina boraxata.

| olicika10 a răspuns:

Incearca sa faci gargara cu Trachisan. Contine si anestezic- at trebui sa scapi de durere in cateva zile. daca ramai cu aceasta roseate, fugi la medic