| Anonima11233224 a întrebat:

Îmi puteți recomanda un şampon anti mătreață?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, eu am dat 60 de lei pe el. laughing
Poti sa-l comanzi de la farmacia tei ( e mult mai ieftin ) sau sa cauti tu alte site-uri :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Exista multe ingrediente care trateaza matreata si trebuie doar sa cauti sampoane care sa le contina, astfel iti usurezi cautarea :

Ps: concentratiile sunt diverse iar ingredientele sunt listate in ordine descrescatoare

1. ZINC PYRITHIONE
-> Dandrex
-> Head & Shoulders ( pentru mine nu a avut efect )
-> Denorex
-> Blue Cap

2. KETACONAZOLE
-> Nizoral
-> Nizan

3. SELENIUM SULFIDE
-> 1% Selsun Blue
-> 2, 5% Selsun

4. COAL-TAR
-> DHS
-> Neutrogena T-Gel
-> Ionil T
-> Tegrin
-> Esorex

Daca vrei sa incerci tratamente naturale poti sa incerci uleiul de cocos, migdale, jojoba etc. E posibil sa te ajute cu descuamarea scalpului dar sunt sanse sa reapara matreata.

Matreata are mai multe cauze, ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- o cantitate mare de sebum
- vopsea, produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- spalarea rara in cazul scalpului gras
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

11 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Orice sampon pe baza de sulf. Selsun. Citeste instructiunile si acolo afli tot felul de lucruri despre matreata. Este o exfoliere a pielii capului provocata de reactia la niste ciuperci care se cuibaresc acolo. Matreata e chiar foite fine din pielea ta. Nu e de la nespalare.

| 1231242 a răspuns:

Head and shoulders

| Kiwibibilă a răspuns:

Matreata apare pentru ca nu te speli destul de des, nu de la sampon. Incearca sa te speli mai des, cam de 3-4 ori pe saptamana cu un sampon decent (adica nu wash and go sau teo big grin incearca Pantene) si nu scarpina scalpul cu unghiile ci cu buricele degetelor. Noroc.

| Anonima11233224 explică (pentru Kiwibibilă):

Folosesc sampon elseve si ma spal de 3 ori pe saptamana, si asa imi cade mult par daca ma spal mai des de atat raman cheala

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, eu folosesc de 3 luni un sampon anti matreata de la Kaypro si sunt foarte multumita, poti sa il gasesti aici:
https://www.beautyoneshop.ro/......-1961.html

| MariaXDD a răspuns:

Hei.

Poti folosi Mediket Plus. Medicul de familie mi-a recomandat acest sampon si chiar am scapat de matreata si coji care ma mancau.

Samponul costa in jur de 50 de lei, iar dupa ce ai scapat de matreata foloseste si Mediket Prevent pentru a preveni reaparitia matretii (nu prea stiu cat timp, dar poti intreba la farmacie).
Apropo, in timp ce te speli pe cap cu samponul acesta s-ar putea sa iti cada ceva mai mult para ca in mod normal.

Dar poti merge si la dermatolog sa intrebi de un sampon (poate sugestia mea nu este tocmai buna).

Paaa...

| emanuela2005 a răspuns:

Head&Sholders

| Mariuszee a răspuns:

La mine a funcționat Schauma

| hanna1984 a răspuns:

Eu folosesc un sampon bun pentru matreata.
Stiu ca intr-o noapte mi-am gasit o gramada de matreata in par si imediat m-am spalat cu acest sampon fara sa stiu daca este sau nu pentru matreata, dar se pare ca dupa ce m-am spalat si uscat pe par nu mai era matreata deloc. Samponul initial este pentru parul gras dar se pare ca mi-a "eliminat" toata matreata din par si sincer de atunci nu mai am matreata.
Samponul: Clear-men-anti-dandruff
scrie-mi in privat si daca vrei iti dau poza cu samponul

| AlinelCo a răspuns:

Head and shoulders

| Radu_Constantin_Bogdan_1996 a răspuns:

Răspunsul nu poate fi unu concret degeaba va chinuiți. Variază răspunsul de la om la om, reacția o poti vedea încercând cate un șampon cam 2 saptamani sa te speli de 3 ori pe saptamana. Metoda oțetului la fel, nu da roade la toata lumea, însă foarte important este sa folosești si un balsam foarte bun, de preferat aceeași firma cu șamponul, o zi buna!

| anamv10 a răspuns:

Du-te la farmacie poate vei gasi ceva acolo, am auzit ca daca te speli pe cap cu otet vei scapa de matreata.din pacate eu nu am incercat asta dar cunosc persoane care au incercat si au zis ca merge si aceasta solutie