| Joker3134 a întrebat:

In cati ani exista riscul cancerului daca pufai tigarile? Adica sa nu tragi in plaman.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de rezistenta (imunitatea) organismului.
Unii mor de cancer la plamani fara sa fumeze deloc, altii fumeaza aproape intreaga viata si mor din alte cauze.

Cancerul este un defect a sistemului imunitar, cand anticorpii nu sunt in stare sa recunoasca si sa distruga celulele moarte din organism (primele celule moarte apar in organism chiar dupa cca. 3 saptamani dupa nastere).

| LPCTSTR a răspuns:

Dar de ce mai bine nu fumezi deloc? Astfel nu te mai supui riscurilor; corect, nu?

| Elena9328 a răspuns:

Depinde de la om la om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricât de mare expert ai fi în a nu trage în plămân, ceva tot mai ajunge și acolo.

| alex15ccc a răspuns:

Stiu persoane care au fumat pana la 80 de ani si erau in plina forma, depinde de la persoana la persoana. nu ai cum sa stii sigur.
incearca sa fumezi cat mai putine tigari pe zi, si daca e posibil nu in fiecare zi.

| Nilsson a răspuns (pentru alex15ccc):

Sa nu faceti din exceptii niste reguli generale, toti fumatorii se amagesc ca vor fi printre acei 1% care fumeaza si traiesc sanatosi toata viata.
In realitate nu e asa.

| BlueDark a răspuns:

Poate fi oricat.