| Miahai a întrebat:

De 3 luni mi-a aparut pe limba o culoare galben - portocaliu, si nu a depistat nimeni de la ce este.Am facut EXUDAT FARINGIAN+RACLARE LINGUALA si a iesit : pe mediul sabouraud s-au dezvoltat colonii de CANDIDA ALBICANS ++
Pe buletinul de analiza mi-a dat si 5 medicamente la care este sensibila aceasta CANDIDA, printre care si FLUCONAZOL pe care l-am luat timp de 7 zile o pastila pe zi de 50mg.
Pe langa acest tratament am facut si un preparat cu glicerina,stamicin, vitamina b, anestezic etc...dar fara rezultat.
Am fost si la ORL si la DERMATOLOGIE tinand cont ca este o ciuperca.Degeaba nimeni nu m-a ajutat si a zis ca sa nu mai bag in seama si sa las asa.Nu pot sa las asa ca ma streseaza,nu am niciun simptom.
Am observat ca mi-a aparut dupa ce am pus o plomba la o masea, asa intuiesc eu, cam atunci a aparut.O fi de la plomba? Sa scot plomba sa pun alta? O fi de la stomac domnul Prof. Oproiu a zis ca nu.dar ma macina pe mine.
Eu fac si un tratament de atac de panica cu RIVOTRIL SI DEPAKINE o fi de la astea? Fac tratament de 2 ani.
Nu stiu ce sa fac ma streseaza sub orice critica.Nu miroase respiratia, nu am gust ciudat in gura.
Am raclato eu acasa cu lingura de cateva ori, si cu periuta de dinti am spalat-o se curata devine ROZ apoi dupa ce mananc la 30-40 min reapare.Am facut gargara cu bicarbonat de sodiu.Am pus si VITAMINA A uleioasa.
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine sa imi spuneti ce trebuie sa fac si ce trebuie urmat.

Doamne ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca ceva remedii de la mama natura:
Usturoiul este binecunoscut pentru proprietatile lui farmaceutice. El este printre altele si un antifungic puternic.
Bacterii si ciuperci, toate secreta substante care afecteaza dezvoltarea celorlalte microorganisme concurente. Incearca bacteriile lactice -lapte acru si alte lactate.
Albinele sunt alte vietuitoare care se lupta cu micozele. Produsele apicole au efecte antimicotice puternice.
Cat timp faci un tratament, nu consuma alimente care ar putea crea un mediu favorabil dezvoltarii acestor ciuperci. In special este de evitat laptele dulce.

| Miahai explică (pentru Zenithf):

Multumesc mult pentru sfat.O sa il iau in seama.

| BIOO a răspuns (pentru Miahai):

Da-mi id-ul tau de messenger in privat si poate rezolvam problema!

| Miahai explică (pentru BIOO):

Agu_usa