| maxim789 a întrebat:

In somn se produc hormoni de crestere? Cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, hormonii serotonina si melatonina, se produc NUMAI cand dormim si numai intre orele 10 si 2 noaptea.
Lipsa acestor hormonii duce in timp la depresii grave, la anxietate, paranoia, shitofrenie, probleme cu cresterea si dezvoltarea fizica si psihica samd.
https://www.medlife.ro/......omnul.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......unse_12083

http://www.sfatulmedicului.ro/......erul_14687

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am auzit si eu dar nu stiu daca o fi adevarat.

| venividivici2017 a răspuns:

Da,adevarat."Inteligenta" mai ales...masoar-o zilnic cu o rigla!

| HerculePoirot a răspuns (pentru venividivici2017):

De ce esti asa rude? Tu te-ai nascut invatat/a?! Nu inteleg ce e cu arogantele astea ieftine pe unii useri care se cred desteptii pamantului si cand colo habar n-au nici ce astupa gaina.Mai bine abtine-te decat sa faci remarci din acestea rautacioase! O zi buna!

| venividivici2017 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Sorry mate!

| HerculePoirot a răspuns:

*Sunt secretati si da, se produc mai ales in timpul somnului daca esti in perioada de crestere.

| uahoe a răspuns:

Da cresti cate 1 mm cam la fiecare 3 zile daca esti in perioada de crestere