| mimiwewem a întrebat:

La ce ajută un psiholog? De exemplu, dacă aproape am intrat în depresie, mă poate ajuta cu ceva? chiar m-ar ajuta dacă mi-ați răspunde fără mișto.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Fara misto. Da, te poate ajuta un psiholog, dar pentru asta trebuie sa fii constient de niste conditii ca sa mearga bine treaba si sa te poata ajuta:
1. Daca ai depresie clinica (deci tulburarea psihica, nu doar stari de tristete) este nevoie si de un psihiatru. Daca starea ta este destul de grava incat sa te impiedice in activitatile si viata de zi cu zi, daca ai luat sau scazut in greutate foarte mult si brusc fara sa tii vreun regim special, daca te gandesti sa iti faci rau sau te ranesti cumva etc, te-ar putea ajuta si un psihiatru care sa iti puna chiar un diagnostic si sa iti prescrie medicamente. Stiu ca spui ca esti "aproape" in depresie - eu iti spun ca idee, in cazul ca este grav.
2. Este importanta relatia terapeutica dintre tine si psihologul respectiv. Este nevoie sa poti avea incredere in persoana respectiva, nu doar sa stii ca are niste calificari. Daca nu simti ca merge cu un anumit psihoterapeut, poti incerca si cu altul, pana gasesti pe cineva potrivit cu tine si cu nevoile tale.
3. Nu mergi la psiholog ca sa ti se dea sau ca sa ti se faca ceva. In psihoterapie, esti insotit de catre terapeut / psiholog dar numai tu poti face schimbarile pe care le vrei. Daca mergi la psiholog ca sa iti treaca depresia de la sine, asta nu prea merge, sau daca se intampla sa mearga este ceva superficial si nu de termen lung. Mergi la psiholog pregatit ca tu, ajutat de specialist, dar TU sa faci munca de constientizare si schimbare. niciun terapeut nu poate decide in viata ta. El iti poate pune intrebari, poate observa anumite lucruri si sa iti dea feedbackuri, poate sa te ajute sa ai niste experienta in care sa constientizezi ce simti, ce ai nevoie, cum altcumva ai putea aborda situatia.

Sper ca te-am ajutat. Numai bine!

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Difera de la persoana la persoana.
Pe unii poate sa-i ajute sa perceapa altfel si sa fie mai increzatori in proprile forte.
Nu e o regula generala, unele persoane pot sa-si ridice singure moralul, altele nu.
Eu personal nu am apelat niciodata la psiholog, am considerat ca pot sa-mi rezolv singur probeleme.
Acum decizia iti apartine.
O zi buna!

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Te ajuta sa gasesti raspuns la problemele care te framanta si sa le rezolvi. Daca tu ai fost pe cale sa intri intr-o depresie, el iti poate explica anumite lucruri, ce e bine si ce nu sa faci. Uneori, noi avem ceva pe suflet si nu vorbim cu parintii pentru ca ne este prea rusine si nu stim ce reactie vor avea, dar un psiholog te asculta, nu te judeca si poti discuta orice cu el pentru ca nu o sa spuna nimanui. Tot ce discutati va ramane intre voi. O sa te ajute mult. Bafta!

| Ella192 a răspuns:

Din experienta iti zic ca chiar ajuta. Fiind in depresie noi vedem lucrurile doar dintr-o parte nu si din cealalta parte. Discutind cu un psiholog iti poti analiza toate problemele si poti gasi un raspuns la toate. Dupa o vizita la el, iti spun sigur ca o sa vezi viata cu alti ochi, pentru ca e prea frumoasa sa o traim fiind tristi.