| anonim_4396 a întrebat:

La ce medic trebuie sa merg pentru insomnie? Si in ce consta consultatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Te duci la medicul de familie şi îţi va prescrie un tratament şi evident schema de tratament pe care trebuie să o respecţi după ce îi spui ce simptome mai ai şi de la ce ai căpătat insomnia şi de când o ai. Medicul te va asculta şi va lua act. Şi după caz te poate trimite la psihiatru sau neurolog dacă este o chestiune mai dificilă. În orice caz, nu cred că e cazul să mergi la medic pentru atâta lucru, dacă problema persistă sau dacă este de mult timp, da atunci treuie să te duci. Problema aceasta se poate rezolva şi la psiholog, şi da, auzi bine se tratează, sunt multe trucuri şi tehnici care te fac să adormi care ţi le va spune în timpul şedinţelor de psihanaliză dacă vei opta pentru un astfel de tratament.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Crezi ca sunt inconstienta daca am insomnii de 8 ani si nu le-am luat niciodata in serios? Am fost okay toti anii astia cu dormitul a maxim 3 ore pe noapte. Adica eram fresh. Acum am inceput sa am probleme cu memoria si concentrarea... am luat bien dormir, dar nu si-au facut efectul.
O sa creada medicul ca-s tampita?

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am răspusn mai sus, te duci la medicul de familie, nu mai repet, sau al un psiholog să spui ce ai pe suflet şi să soluţionezi problema. Bien Dormi e bun dar în variantă forte cu melatonină sau valeriană. Dar în cazul tău trebuie un consult de specialitate.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Povesteste-i ce se intampla, cat dormi pe noapte si toate chestiile astea. Va stii el ce are de facut.

| Eastwood a răspuns:

Mergi la medicul de familie, te va indruma el mai departe!

| Cyclades a răspuns:

Cu maxima raspundere iti spun ca trebuie sa mergi la Medicul de Familie. Probabil, daca e ceva grav te va trimite la un specialist neuropsihiatru.

| Coquinesza a răspuns:

Esti nemuncita de ai insomnii.
pune mana si fa sport la greu, sa vezi cum dormi neintoarsa, de lumea poa' sa taie si lemne pe tine.