| ddoorriiaannaa a întrebat:

La o radiografie se poate observa chisturile de pe ovare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La radiografie se vad oasele.Tu ai nevoie de ecografie pentru a vedea organele.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a se depista eventuale chisturi ovariene TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ECOGRAFIE ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu se poate observa chisturile de pe ovare.