| DenisaMariaB a întrebat:

Luna trecuta am tratat o candidoza care m-a tinut cam 2 saptamani, timp in care a evoluat, fara ca eu sa ma duc la doctor pana in ultimul moment. Am facut spalaturi vaginale si am folost 5 zile ovule, dupa recomandarea medicului. Intr-un final, mi-a trecut. Dupa menstra, luna asta mancarimile au reaparut. Sa fie vorba tot de candidoza? sa reincep acelasi tratament? Mi-e rusine sa o tin din ginecolog in ginecolog si mi-e si greu d.p.d.v. financiar. Exista vreo solutie sa scap de ciuperca asta definitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, NU ai tratat corect acea candidoză!
De asemenea, bănuiesc că NU ai mers la ginecolog pentru un test de secreţie vaginală la TERMINAREA tratamentului, pentru a se confirma dacă tratamentul a avut efect sad

În plus, n-ai precizat denumirea medicamentelor şi schema de tratament ( tratamentul făcut mi se pare INSUFICIENT/incorect )...

Oricum, bănuiesc că nu ai mai simţit mâncărimi şi ai CREZUT că ai tratat acea candidoză ( dar te-ai ÎNŞELAT ).

De asemenea, şi partenerul tău ar fi TREBUIT să urmeze un tratament, chiar dacă era asimptomatic ( nu prezenta simptome ale candidozei ) - altfel, ai luat IAR ( de la el ) acea candidoză.

TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru un test de secreţie şi confirmarea infecţiei cu candida, apoi vei primi tratamentul adecvat.

NU se reia acelaşi tratament ( pe care l-ai făcut acum vreo 2 săptămâni ) deoarece NU va avea efect!

Toate cele bune.

| MiruD a răspuns:

Ai incercat Canesten Gyn? e foarte bun. In 3 zile nu vei mai avea nimic!