| SadBoyForever a întrebat:

M-a costat 200 RON plombatul unei masele, in fine ma bucur ca nu mai am dureri dar nu inteleg de ce e asa scump la dentist sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Preturile difera de la doctor la doctor. Adica eu am bagat intr-o singura masea 400 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe motive:
1)te-a furat pe față.
2)ai avut o măsea îngrozitoare care necesita multă muncă și alte acareturi de-ale dentiștilor de care tu ai beneficiat, deci trebuie să plătești.
3, deși intră-n doi, calitatea e direct proporțională cu prețul.

| SadBoyForever explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa spun dar cam ai dreptate; inainte cand mergeam la dentist imi lua maxim 50 RON insa asta se intampla acum vreo 6 ani in fine a fost prima oara cand am mers la dentistul acesta oricum mersi de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde foarte mult si de:
-materialul pe care il utilizeaza(daca este mai bun atunci cu siguranta este si mai scump)
-conteaza foarte mult si starea maselei(cat de mult a trebuit sa reconstruiasca din ea)
-depinde de asemenea si de renumele stomatologiei si a stomatologului happy

Oricum 200 lei mi se pare mult(eu am avut o problema ca mi s-a rupt din una si aveam si carie ) si mi-a cerut doar 100.
Nu stiu ce sa zic...

| Lvrkiosif a răspuns:

Cam mult 200 ron.

| Di7 a răspuns:

Sincer nu stiu dar cunosc oameni care au dat la fel de mult...e hotie in tara noastra..adica pe nimic iti iau o gramada de bani

| SadBoyForever explică (pentru Di7):

De acord cu sad tine...

| AlterEgoEva a răspuns:

Sunt multe criterii dupa care ti-a luat acest pret. Ideea e ca depinde orasul in car elocuiesti, depinde cat de 'cunoscut' e medicul stomatolog, care are si el pretentii de bani multi, depinde cat de grava a fost maseaua ta, depinde cat de multe 'materiale' s-au folosit pentru a te 'repara' si ce calitate au avut. Dar stii si tu cum e, sanatatea e cea mai scumpa, si cum durerea de masea este cea mai grea ever, merita banii.

| Bianca1Bie1 a răspuns:

Asta-i Romania. Depinde unde si la ce doctor te-ai dus...