| Anca8080 a întrebat:

M-am operat de 2 ori pentru a scoate un chist pilonidal. Cum pot sa il previn pentru a nu mai aparea si a3-a oara?
Este sapunul cu glicerina o solutie?
Sportul dauneaza? Mai exact sala: cardio si exercitii cu greutati.
Ce alte preventii mai exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa eviti cat mai mult statul pe scaun, problema apare din cauza frecarii pe scaun a zonei respective transpirate. Trebuie sa folosesti numai chiloti de bumbac, pe care sa ii schimbi des (mai des de o data la 12 ore), sa ii speli la temperaturi de peste 90 de grade (sau sa ii fierbi) si sa ii calci dupa fiecare spalare. trebuie sa eviti transpirarea zonei, ori de cate ori te simti transpirata trebuie sa te speli sau macar sa te stergi prin tamponare blanda cu o batista de bumbac sau un prosop moale. Trebuie sa intretii o igiena buna a zonei (marac doua spalari atente pe zi, cu apa calda si sapun, cu stergere prin tamponare blanda). Trebuie sa ai un prosop special pentru zona perianala pe care sa il schimbi zilnic, sa il speli la temperaturi inalte si as il calci. Poti face sala, dar fara exercitii care sa implice statul jos (ridici greutati din pozitia in picioare, nu din pozitia asezat, fiindca presiunea greutatii, transpiratia si frecarea in timpul exercitiului pot determina aparitia chisturilor pilonidale). Sapunul cu glicerina e la fel de bun ca orice sapun, important este sa speli zona cu sapun macar de doua ori pe zi.

| Anca8080 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns. Stiti daca genoflexiunile si fandarile cu greutati in mana dauneaza?

| Brigaela a răspuns (pentru Anca8080):

Pot dauna prin frecarea zonei de chilot. Insa cu un chilot curat de bumbac moale (intotdeauna 100% bumbac), si o igiena buna a zonei, cred ca sunt permise.

| Anca8080 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns.