| Anca8080 a întrebat:

M-am operat de 2 ori pentru a scoate un chist pilonidal. O doctorita de la homeopatie mi-a spus sa pun turmeric cu miere pe noada in fiecare zi pentru a preveni chistul.
Da rezultate cu adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| imariuslucian a răspuns:

Si eu m-am operat in octombrie de chist pilonidal. Am trecut prin niste dureri groaznice din cauza acelei umflaturi. A aparut vineri, iar luni abia mai puteam sa merg pe holul spitalului. Mi s-a spart acea umflatura si a curs puroi, foarte mult puroi, iar apoi a urmat operatia de scoatere a acelui chist. Dupa operatie, am luat un antibiotic prescris de medic. Mi-a fost recomandat sa nu port boxeri cateva zile, deoarece era riscul sa transpir si sa se infecteze operatia. Am stat cu un prosop infasurat in jurul taliei, iar zilnic eram pansat de mama la operatie. Imbiba un pansament cu betadina ( se cumpara din farmacie) iar apoi dadea pe operatie, dupa care astepta sa se usuce betadina. Presara niste baneocin iar apoi punea un pansament mai mare cumparat din farmacie si il lipea cu o banda tot de la farmacie. Tin minte ca mi-a curs un timp niste lichid din zona aceea. Cred ca era infectia care era eliminata, pana cand a incetat sa curga si a inceput sa se vindece. Cred ca ar trebui sa incerci ce ti-a recomandat medicul, dar mai bine intrebi medicul care te-a operat ce ar trebui sa faci. Eventual sa-ti prescrie un antibiotic bun.

| Anca8080 explică (pentru imariuslucian):

Am luat la antibiotice... De un an am tot probleme. Tu ai facut incizie si drenaj sau excizie? Ca eu am inteles aici ca incizie si drenaj, nu operatie(excizie)...

| Anca8080 explică (pentru imariuslucian):

Ce ai facut si tu am facut si eu la incizie si drenaj... Dar tot recidiva abcesul si a trebuit sa scot chistul... l-am scos de 2 ori, am avut parte de 2 excizii la diferenta de 6 luni. Am avut 2 operatii cusute.