| Ramo137 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia de 2 ori in luna aceasta! Ce se poate intampla sau ce inseamna asta? am avut pe 4 feb, si dupa 2 saptamani a venit iar pe 22 feb.

De obicei am intarzieri in fiecare luna uriase, de o luna si 10-20 de zile. dar asa nu am mai patit.

Tin sa precizez ca am avut un chist pe ovar, si pentru eliminarea lui am luat acum o luna anticonceptionale. Oare ele au fost vina?

dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Anticoncepționalele sunt de vină, mergi urgent la medicul ginecolog pentru a te sfătui in aceasta privință. Și eu am avut exact aceeași problemă, chist ovarian, apoi operație de extirparea chistului fi anticoncepționalele au fost prescrise pentru a nu mai apare și într-un final am avut și eu într-o lună 2 menstruații la interval de 2 săptămâni. Medicul mi le-a oprit atunci.

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Nu am ales operatia ca mie imi apare ..am avut la 14 ani, la 15 ani si acum la 20 de ani chist. Anticonceptionalele sunt pentru sa se duca chisul dar de aparut tot va aparea.
Nu ma pot duce fiindca nu beneficiez de cnsas si data trecuta doar un consult m-a costat 3 mil.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Roagă părinții să te ajute in aceasta privință, figura vor găsi o cale să îți rezolve problema. Chestia asta nu o poți lăsa nerezolvata, trebuie sa te tratezi până nu dai in altele mai grave.

Sănătate

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da anticonceptionalele au fost de vina pentru ca de multe ori ele deregleaza ciclul, alte cauze pot fi si ca poate nu faci sex regulat, de fiecare data cand pritetena mea ia pastila de a doua zi in cateva zile ii vine ciclul chiar daca trebuia sa ii vina peste 15-20 de zile.