| Florazul15 a întrebat:

Mi-am tăiat o aluniță cu lama și mi-a curs destul de mult sânge. Alunita este pe picior și este micuța, gen e în piele. Trebuie sa merg la medic? Există riscul de cancer de piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Riscul EXISTĂ! Preventiv du-te la medic

| AdioTPU a răspuns:

Nu trebuia să o tai, mai ales daca lama nu a fost dezinfectata sau sterilizata înainte, doar medicul poate face asta, intr-un mediu protejat. Îți recomand sa mergi la medic și să-i spui ce ai făcut iar el îți va spune daca exista vreun risc sau nu.

| vidia a răspuns:

O aluniță ruptă, din fericire, nu determină apariția unui cancer de piele, dar exista riscul de infecții. Nu înțeleg cu ce te-a deranjat alunița aia.

| Florazul15 explică (pentru vidia):

Nu m-am deranjat cu nimic, din greșeală s-a întâmplat să o zgârii cu lama