| RobertG101 a întrebat:

Mituri și realități despre stilul vegan:
- Mit: Veganii mănâncă puțin și arată slabi, aproape anorexici.
- Realitate: unii preferă să arate mai slabi că așa au ales ei. Dar majoritatea arată destul de bine, poți face chiar și bulking fiind pe acest stil.

- Mit: Veganii suferă de diferite boli și trebuie să bage mult în ei ca să supraviețuiască.
- Realitate: Nu există nicio boală, de fapt fiind la acest stil poți evita mai toate bolile asociate cărnii și nu numai. Singura grijă e vitamina B12, dar deja se află și în unele plante și cereale.

-Mit: Toți veganii sunt răi, violenți și narcisiști.
-Realitate: Nu sunt toți la fel, spre exemplu eu nu mă consider vegan, ci folosesc doar stilul vegan și medicina alternativă/naturistă.

Ce alte mituri mai cunoașteți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mit: Veganii traiesc sanatosi, fara probleme.
Realitate: neavand rezerve (grasime) suficienta depusa pe corp, ei tremura si daca vremea se racoreste (de frig adevarat nici nu mai vorbesc).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ramon2473):

Am luat de toate.
E "democratie", iar prostia e in floare big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ramon2473):

Esti vegan si ai mancat ciuperci? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Istoria a dovedit ca epoca vegetarismului a apus, americani au trecut pe low fat, low proteine, rezultate, multi obezi, supraponderali, multe bolii etc
cand s-a inventat alta dieta high protein rata multor bolii a scazut
eu nu sunt pro nici o dieta, si eu am vegetarian si ma m ingrasat 26 de kg asta de ce nimeni nu scrie? nu mancam carne, grasimi doar dulciuri, fructe, legume, paine, in doar 3 anii, cand am revenit pe o dieta bogata in proteine am slabit si slabesc, da nu imi este foame, nu stau cu o stare de foamete non stop, toata lumea vede doar ce vrea

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"-Mit: Toți veganii sunt răi, violenți și narcisiști."
Realitatea - Mitul este adevarat. Bine, mai putin partea cu "violenti". Sunt prea slabiti ca sa se pot bate rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Sa inteleg ca noname nu e normala la cat de multa propaganda "pro vegana" face pe site? Nu e de fapt o intrebare sa fiu sincer ci o afirmatie laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Degeaba ai argumente bune daca tot ce rezolvi este ca te certi cu un intreg site. Sute peste sute de posturi in care toti incearca cat mai mult sa bage pe gat celuilalt "adevarul" lui absolut. Ca alba e mai buna ca neagra si tot asa. Citeste raspunsul castigator ( e un user avertizat) de la intrebarea asta, pana si ea a realizat ca are dreptate desi nu il sufera pe acel user mai deloc.

https://www.tpu.ro/......te-fiinte/

| BackAgain a răspuns (pentru RobertG101):

"NoName are intenții bune, dar mai trebuie lucrat puțin ca să ai succes." - In sfarsit, o nuanta de gri! Intentii bune, planificarea si argumentele lasa de dorit...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A realizat pe naiba.La cum o ştiu pe NOname i-a dat fundă la modul cel mai ironic, tocmai pentru că nu îl suferă pe individ.
Citeşte mai cu atenție ce a scris el spre sfârşitul răspunsului
"Lasa-ne sa fim ignoranti, rai si prosti. Ca nu esti tu departe de noi."
Iar ea a luat de bun laughing. Vezi şi tu ce i-a replicat înainte de a-i acorda acea fundă.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am stat sa urmaresc toata gluma aia. numai intrebare nu a fost

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganii sunt niste fiinte sensibile si pline de empatie, cu mult superioare brutelor care nu sunt in stare sa vada Calea nici daca le dai cu capul de fiecare bolovan de pe ea.

Răspuns utilizator avertizat