| SSis a întrebat:

Nu stiti acum asi putea sa ma in gras va rogbig grin sunt slabut am 14 ani am luat si vitamine detoate tot nu ma ingrashappy de mancat mananc dar nu iau in greutatecrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Romancutza a răspuns:

Este foarte important sa ai o alimentatie echilibrata in cazul dietelor de ingrasare. Nu poti sa te bazezi pe ideea ca mananci mult si dezordonat si cu siguranta ca te vei ingrasa. Iata cateva dintre alimentele care trebuie consumate neaparat pentru a mari valoarea nutritionala asimilata de catre organism.
Cereale de tip musli amestecate cu fructe uscate sau alte fructe;
Consuma suc de mere, struguri, ananas si caise in locul celui de grepfrut;
Adauga 1/4 cana de lapte praf in fiecare pahar cu lapte pe care-l consumi pentru a mari valoarea nutritionala;
Foloseste aromele precum siropul de ciocolata;
Alege painea consistenta (mai indesata), in locul celei pufoase si albe. Poti sa optezi pentru maine cu unt de arahide, cu gem si margarina sau cu maioneza;
Consuma supe si ciorbe facute in casa care sa contina carne de vaca, linte, mazare, orz;
Mazarea, morcovii, porumbul si sfecla contin foarte multe calorii, asadar este indicat sa le consumi cat se poate de des;
Adauga branza, naut, seminte, peste in fiecare salata de legume si asorteaz-o cu un sos;
Mananca piure de cartofi amestecat cu multa margarina si lapte praf;
Alege gustarile sanatoase cum ar fi iaurtul, branza, biscuitii, seminte si alune, briose, pizza, milkshake, bananele, fructele uscate si sandvisurile.

Plan de meniu

Pentru micul dejun poti face numeroase combinatii intre: fructe, paine prajita, cereale, briose, clatite, lapte, oua, unt de arahide, carne.

Optiuni pentru gustarile dintre mese: fructe, briose, carne, biscuiti, prajiturele, branza, unt de arahide, legume, iaurt, milkshake.

Optiuni pentru masa de pranz: fructe (proaspete, conservate), briose, biscuiti/prajituri, carne, oua, branza, legume, lapte, iaurt, milkshake.

Optiuni pentru cina: fructe (proaspete, conservate), briose, biscuiti, prajituri, carne, branza, produse lactate.

Exemplu de meniu pentru o zi
suc de portocale;
6 clatite;
1/4 cana de sirop;
1 lingura de margarina;
4 cani cu lapte degresat;
sandvisuri cu unt de arahide;
paine cu gem si margarina;
milkshake (o cana jumatate de lapte degresat amestecat cu 2 linguri de sirop de ciocolata);
4 felii groase de paine, o conserva de ton si 3 linguri de maioneza;
1 farfurie de supa cu vita, legume si orez;
2 prajituri din faina de ovaz;
banane;
piept de pui prajit;
cartofi piure amestecati cu margarina sau unt; mazare si morcovi.

Pot primi fundita te rog.kiss mersi

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ia produse naturale pentru culturisti. Daca vei face si sport te vei implini sigur. Energizantele pentru culturisti le iau si atletii. Sa nu iei anabolizante. Poti sa iei Mega Mass. Este foarte bun si sanatos. Incearca Pa

| Derye a răspuns:

Nu mai lua vitamine. Un tip era SLAB rau la 36 de kg, a luat vitamine acu' are 128 kg.

Urmeaza'ti cursul vietii fara sa incerci sa te ingrasi/slabesti, daca traiesti sanatos, inseamna ca asta e firea ta.

| mami a răspuns:

De acum te dezvolti pana la varsta de 21 ani
iar daca gena este slaba nici tu nu vei fi supraponderat
nu iti dori ceea ce altii nu stiu cum sa dea jos
fa mult sport si mananca la ore cat de cat fixe fara prajeli si fara fast food

| Alex_2741 a răspuns:

Frate happy Du-te la un doctor care te poate ajuta mult mai bine ca noi toti de pe TPU. Dar ca sa iti spun si eu ceva happy si eu sunt la fel ca tine happy am 1. 91 si am abia 70 si ceva de kg happy. si eu as vrea sa fiu nitel mai facut nu grastongue.sa mai pun pe mine dar uite manank toata ziua si nu pun nimic pe mine. Sincer iti spun ca mamank cel mai mult din familiehee hee. si tot nimic. SPer ca te-am linistit nitel

| DianaAndra1 a răspuns:

Stai calm. laughing. si eu am aceeasi problema. cine chiar iti e prieten, te accepta. vrei iubita? daca intr-adevar i-ar placea de tine, te-ar accepta asa cum esti. si eu am luat vitamine. am luat calciu, am facut dans, am mers la sala la aerobic(cica iti face pofta de mancare-n-am slabit in greutate deloc!), am baut fier, mananc pana nu mai pot. nu ma ingrasbatting eyelashes8-devil). lasa, suntem perfecti asa!love struck. nu esti singurul.deci nu-ti mai fa atatea griji. decat sa ma abtin de la mancare de la ora 7 seara incolo.nu mai bine asa? mai slabut(/a, pentru mine) si sa mananci la ora 3 noaptea o ciocolata intreaga?:X sau orice altceva? mult mai bine, belive mebatting eyelashes. si eu am 14 ani. si chiar n-are nimeni nimic cu privire la slabutul meu corp.toata lumea zice ca arat bine.si totusi, sunt slabuta. dar caracterul conteaza, nu?big grin. asa ne e organismul, mai rapid decat al altora. nu avem probleme de sanatate, nu nimic.
Ar trebui sa te calmezi, a privesti chestia asta ca pe ceva bun, nu rau.ar trebui sa-i convingi si pe altii ca e mai ok asa ca tine decat mai durduliu =). ar trebui sa fii multumit de tine.ca. atunci si ceilalti vor vedea ca esti ok, nu se vor mai lua de tine. Succeeees iti doresc! :*

| Audrey. a răspuns:

Dimineata la prima ora : cartofi prajiti, cu 2 oua ochi, si sunculita cat cuprinde. In timpul mesei bea cat poti ciocolata calda.
La 9 (la ceai) iar bea ceai cald cat poti de mult acompaniat de prajituri cu ciocolata, frisca si alte bunatati.
La 12-13 la pranz, ciorba de vacuta, burta, perisoare neaparat cu smantana, felul 2 o fripturica buna de porculet cu o farfurie de cartofi prajiti(in ulei sau untura) si asezonati cu maioneza. La desert capsuni cu smantana si cu mult zahar.
La 15-16 (five o'clook) ciocolata calda sau ceai cald cu prajituri cu crema.
La cina 19-20 carnaciori cu cartofi prajiti (sau piure cu unt si lapte), mamaliga cu branza si smantana si merge si o supita(ca sa impinga carnaciorii). O berica, doua bine venite...
la 21-22 inainte de a urca in pat ciocolata calda sau ceai indulcit cu zahar, o prajitura.
Intre mese foarte recomandate chips-uri de cartofi, alune prajite, banane, si alte dulciuri ajutatoare.
Succes sigur.Ah...si nu manca in fiecare zi acelasi meniu, pentru ca te vei imbolnavi.Incearca sa faci din astea ceva echilibrat si sa stii ca maioneza ingrasa foarte mult, asa ca poti sa bagi zilniclaughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa cresti in greutate alimentatia este doar 50% din tot ce trebuie sa faci. Fa sport in fiecare zi din greu. Eu in 2 ani am ajuns de la 35kg la 53kg si m-am ocupat cu sportul

| ythyeme a răspuns:

Derye, iar bati campii!

| nana1993 a răspuns:

Ar trebui sa nu iti mai faci atatea griji pentru inceput. Daca consumi prea multe vitamine si "de toate" crezand ca vei lua in greutate s-ar putea sa regreti mai tarziu...fiind mare riscul ca mai tarziu sa te ingrasi foarte mult... pot insa sa te ajut cu un sfat fa-ti un abonament la sala de fitness insa atat dupa antrenamente cat si inainte de ele sa mananci si sa stai in pat, o sa fi surprinsa dar te vei ingrasa, insa doar acolo unde trebuie, evitand colaceii si grasimea inestetica. Sper sa iti foloseasca la ceva sfatul meu. Te pup si ai grija de tine. Sper ca nu ai luat vitaminele fara a intreba medicul si sa stii ca atata timp cat esti sanatoasa asa slabuta, nu are rost sa fortezi nota risti sa iti pierzi sanatatea si nu se merita.Nu fa o depresie si nu considera faptul ca esti slabuta un defect sau un bolovan pus in drum, nu e deloc. Te pup, again!