| LolaMona a întrebat:

Nu stiu ce sa mananc, dimineata mananc mult si mi se face rau iar dupa o ora doua mi se face iar foame si ma doare stomacul si mi.e greata, mama nu prea imi da mancare la scoala, delooc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca nu iti da, ia-ti tu. Daca stii sa umbli pe un calculator, cu siguranta vei reusi si sa-ti faci un sandici sau sa-ti pui in ghiozdan o banana, un iaurt, ceva ce gasesti prin frigider.

| Betty12345678 a răspuns:

Mama nu iti da mancare la scoala? E cazul sa ti-o pregatesti tu. Daca ti se face rau dimineata dupa micul dejun, ar trebui ori sa nu mai papi nimic, ori sa papi altceva, dar intr-o masura indicata pentru tine.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Nu mai manca in exces! Mananca dimineata de exemplu doua felii de paine in ou, la scoala la ora 11 mananci o banana si cand ajungi acasa mancare calda. Seara ceva usor, cum ar fi o tocanita de legume. In functie de posibilitati, incearca sa mananci sanatos si variat, si nu uita, nu exagera!

| Goddess23 a răspuns:

Incearca dimineata sa mananci atat cat iti trebuie numai mult ca e normal sa ti se faca rau. Cateva cereale cu lapte si un fruct e bine sau un ou ochi cu paine prajita si un fruct te va tine satula. Iar la scoala iti poti lua tu un mar, o banana, iti faci tu un sendvis.

| KanekKi a răspuns:

Exact cum a spus si #nugasescusernameliber, dar as vrea sa adaug un lucru.
O poti ruga pe mama ta sa-ti cumpere fulgi de ovaz si sa mananci dimineata cu lapte ( mananci putin dar doza de proteine pe care o contin e destul de mare), si nu o sa mai fie nevoie sa mananci pana iti vine rau.