| Kathleya a întrebat:

O prietena a vrut sa se sinucida din cauza ca are o mare problema. A luat ceva pastile otravitoare si s-a simtit rau dar nu a murit. Cum sa o ajut fara sa afle parintii ei? Am inteles ca trebuie spalaturi stomacale, multe lichide. Cu ce se fac acele spalaturi? Ce sa-i dau sa ia ca sa elimine toxinele? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Depinde ce a luat. Daca au trecut 18 ore e foarte posibil sa fi scapat. Dar cum zice si Eduard, motivul pentru care a facut asta are un substrat pshilogic asa ca cel mai bine sa vorbeasca cu un medic psiholog. Nu e o rusine

| mgtow a răspuns:

Apa abundanta sa bea. Multa acolo sau mai bine daca merge la urgente vor afla parintii.

| Eduard a răspuns:

Nu-i da sa bea nimic, pana nu o duci la urgenta si le explici problema. Iti sugerez sa-ti iei parintii tai daca nu pe ai si epxlica-le frumos situatia, sa nu le spuna alor ei ca doar ingreuneaza situatia pentru ea si va avea alte tentative.
Spalaturile stomacale se numesc dialize parca. Sunt destul de nasoale. Va trebui ceva consiliere psihologica (nu psihiatrica, nu-tri fa griji) si ajut-o tu sa treaca peste, socializarea o va ajuta mult. Inca o chestie, parintii ei vor trebui sa stie ca sa-si revizuiasca si ei atitudinea fata de ea, altfel...
Trebuie sa o ajuti sa-si depaseasca problema ca altfel e dificil. E ceva de munca dar iti faci un prieten pe viata. Alte sfaturi prin mesaje daca doresti, legat despre ce ai putea sa-i spui, pe privat.

Bafta!

| Fillaide a răspuns:

Da-i sa bea cat mai multa apa, mult ceai...multe lichide.Toxinele se vor elimina odata cu ele.

| Kathleya explică:

Au trecut in jur de 18 ore de cand a luat pastilele si s-a simtit rau. Acum nu mai are nimic dar mi-e teama ca-si fac efectul mai tarziu...

| danyeladida a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mearga la urgente sau ai putea sa o faci sa vomite, dar recomandarea mea ar fi sa mearga urgent la spital!