| Lia_Andreea_1997 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare ma tot contrazic cu o prietena, daca iei gen 5-10 pastile de diltiazem ce se intampla ajungi la spital si ti se vor face spalaturi stomacale sau nu patesti nimic?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde. O sa dormi vreo 3 zile si o sa te simti ingroozitor de rau, apoi creierul tau nu va mai fi niciodata la fel (ramai mult mai prost). Daca stie cineva ce ai facut, te vor duce la spital, iti vor face spalaturi stomacale si cu ocazia asta te poti reface integral, fara sechele

| Lia_Andreea_1997 explică (pentru Brigaela):

Si spalaturile stomacale in ce consta?

| Lia_Andreea_1997 explică (pentru Brigaela):

Stiam ca la diazepam dormi 3 zile dar nu si la diltiazem

| Lia_Andreea_1997 explică (pentru Brigaela):

Stiam ca la diazepam dormi 3 zile dar nu si de la diltiazem

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Lia_Andreea_1997):

Iti baga o sonda pe gat in jos pana in stomac

| Brigaela a răspuns (pentru Lia_Andreea_1997):

Imi cer iertare, am citit diazepam, nici nu stiu cum am putut citi atat de gresit.
Ai dreptate, de la diazepam dormi, nu de la diltiazem.
De la o supradoza de diltiazem tensiunea poate scadea pana la colaps si moarte. Norc ca doza toxica e mare, nu sunt suficiente 5 sau 10 pastile, mai ales daca ai inima sanatoasa

| Brigaela a răspuns (pentru Lia_Andreea_1997):

Se introduce o sonda in stomac prin care se baga ser fiziologic in cantitate mare si apoi se aspira cu tot continutul gastric sau, daca pacientul e constient, este lasat sa verse continutul respectiv.

| christall a răspuns:

In cel mai bun scenariu daca te gaseste cineva repede ti se pot face spalaturi. E posibil si sa intri in coma si sa mori.